Jediným konkrétním výsledkem byl včera příslib, že budou následovat další konference, zaměřené odborně.

Jen nezávazně


„Žádná z institucí, které se tady sešly, nenese přímou odpovědnost za hospodářský rozvoj kraje, přitom nás musí zajímat, abychom nemuseli v budoucnu řešit důsledky případné stagnace,“ řekl hejtman Ivan Kosatík (ODS).

Už dříve naznačil, že Moravskoslezský nebo Jihomoravský kraj se nedá v blízké budoucnosti předstihnout. „Chtěli bychom se jim alespoň vyrovnat,“ uvedl před konferencí Kosatík.

Chybí náznak řešení


Podle hejtmana má každá ze zúčastněných institucí své silné i slabé stránky, jejichž průnik měl na konferenci vykrystalizovat. „Změna personálního složení po volbách nebo po skončení funkčního období by na tom neměla nic změnit,“ dodal Kosatík.

Omílání známých skutečností a obecných tvrzení, například že Konice nemá dosud kanalizaci nebo že studenti se po absolutoriu na jiných vysokých školách nevracejí do regionu, neuspokojilo náměstkyni hejtmana Jitku Chalánkovou (KDU-ČSL).

„Mám dojem, že kraj svou roli stále hledá. Pouhé pojmenování problému je málo. Chybělo mi, že nebyla ukázána cesta a směr řešení,“ shrnula Chalánková.

Přišly stovky úředníků


Starosta Velké Bystřice Marek Pazdera (nez.) označil setkání za užitečné, ale spíše demonstrativní. „Všichni mnohem více čekáme na vypsání dotačních titulů ze Strukturálních fondů,“ prohlásil Pazdera.

Sál olomouckého Regionálního centra zaplnilo včera pět stovek starostů, úředníků, vedoucích odborů, děkani a studenti Moravské vysoké školy. Náklady na konferenci činily dvě stě tisíc korun.

Hlavní referáty přednesli:


Ivan Kosatík - hejtman Olomouckého kraje
Martin Novotný - olomoucký primátor
Miloslav Vlček - předseda Poslanecké sněmovny ČR
Lubomír Dvořák - rektor UP
Miroslav Hrabovský - rektor MVŠ
Jan Graubner - arcibiskup olomoucký
Bořivoj Minář - předseda Krajské hospodářské komory
Josef Tesařík - podnikatel

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika