Původní naštvané hlasy obyvatel tak mohou utichnout, protože cesta dostane nejen nový koberec. Řidiči jmenovanou ulicí neprojedou od zítřka, místním bude vjezd umožněný, či budou v předstihu informovaní o možném omezení. Po vybudování kanalizace v roce 2005 se lidé museli až do nynějška spokojit se štěrkovým povrchem silnice, které chybí obrubníky a v některých místech i chodníky. Deník o neutěšeném stavu informoval jednak na konci minulého roku, ale i na jaře.

„Stačí, aby zapršelo, a mám vodu v domě a na dvoře jezero. V létě nemůžu ani vyvětrat, jak se na ulici práší. Už jsem přemýšlela, že to spravím sama, protože v takových podmínkách se nedá žít,“ řekla před časem Alena Smítalová, obyvatelka Kožušanské ulice. V druhé polovině dubna však rada města schválila opravu uvedené silnice a radnice vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby. Vítězná společnost si stavbu převzala již v minulém týdnu.

„Byla to pro nás hodně dobrá zpráva po hodně jednáních. Jsme moc rádi, že to povedlo začít, protože to, co se začne, se má taky dodělat,“ řekl Vlastimil Pavlík, předseda Komise městské části (KMČ) Nemilany.

Uzavírka Kožušanské ulice

Od čtvrtka úplná uzavírka

V pondělí začaly zaměstnanci stavení firmy s přípravnými prácemi. Od čtvrtka se jmenovaná ulice řidičům zcela uzavře v úseku od křižovatky s ulicí Raisova po zlom, kde ulice Kožušanská přechází v ulici U Sokolovny, což je asi 300 metrů.

„Práce budou probíhat v takovém rozsahu, aby byl majitelům nemovitostí umožněn příjezd k domu, byť v omezené míře,“ uvedla Jana Urbaníková, tisková mluvčí olomoucké radnice. A podle Pavlíka budou všichni místní obyvatelé dopředu informovaní o možném omezení. Uzavírku nebude doprovázet ani objízdná trasa, protože se jedná o boční ulici, kterou je možné podle předsedy KMČ objet například polními cestami. Rekonstrukce počítá kromě nového povrchu s opravou vjezdů, ale i s vybudováním nových podélných parkovacích míst, odvodnění a veřejného osvětlení.

„Konec rekonstrukce je naplánovaný na konec října. Náklady jsou 6,1 milionů korun,“ upřesnila částku, kterou za stavbu zaplatí město, Urbaníková.