Úzkou prohlubní pod starým pařezem se holčička pod zem propadla na procházce s matkou a babičkou předloni v srpnu. Později následoval průzkum, při kterém speleologové zmapovali 568 metrů podzemí podél hranice parku se zástavbou ve Vídeňské ulici. Odhalili asi pět dalších nebezpečných míst. Narušena je klenba u minových a naslouchacích chodeb z dob pevnosti.

Důvodem problémů mají být kromě času také kořeny stromů a zásahy těžké techniky použité v parku při opravách cest.

Ve výsledku tedy mohl vzniknout projekt, kterým by se mělo zajištění chodeb řídit.

„Týká se vyřešení kaverny, která se tenkrát propadla. Tam by měl být zabezpečený revizní vstup. Počítáme i se zpevněním bočních částí chodby, kde hrozí největší nebezpečí propadu," řekl technický náměstek Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka. Nejkritičtější místa jsou podle něj blízko dutiny na kraji parku, která je teď zakrytá panely a obehnaná plotem.

Olomoučany těší, že oplocení od frekventované cesty zmizí. Zároveň vítají, že nepříjemné překvapení jako v roce 2013 by už se stát nemělo.

„V parku mi to sice připadá bezpečné, každopádně mám rok a půl starou holčičku a na takové dítě musí člověk pořád dávat pozor. Jsem tedy ráda, že se klenby chodeb spraví," řekla například Jana Petrová, která Smetanovy sady často navštěvuje.

Náklady? 700 tisíc

Podle Jiřího Svačinky mohou náklady přijít přibližně na sedm set tisíc korun. Pracovat se začne nejspíš na podzim.

„Nemyslím, že by práce pro návštěvníky parku měly představovat nějaké omezení. Možná s výjimkou dopravy materiálu," sdělil. Na jaře výstaviště trvání stavebních zásahů odhadovalo na čtvrt roku.

Délka podzemních chodeb, které by bylo dobré kvůli aktualizaci map projít, je podstatně delší, než podklady pro současný projekt.

„Ostatně nebyly na to ani peníze. Možná se ale časem bude celé podzemí mapovat. Samozřejmě mapka existuje u památkářů, průzkumem se upřesňovala. Jestli i ostatní parky mohou skrývat taková překvapení, nikdo neví. Největší část chodeb je ve Smetanových sadech, ale nikdo nedokáže přesně říct, kde ještě mohou a nemohou být," zmínil Jiří Svačinka.

Co říkají památkáři?

K zásahům do podzemí se vyjadřují i památkáři, protože parky jsou součástí kulturních památek.

„Projekt na ‚stabilizaci a opravu' části podzemních minových chodeb ve Smetanových sadech byl dopracován a schválen, ale nebyl dosud z finančních důvodů realizován. Výstaviště Flora má k dispozici zaměření prozkoumané a přístupné části minových chodeb," uvedl vedoucí oddělení specialistů Miroslav Papoušek z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Potvrdil, že podzemní minové chodby jsou kromě Smetanových sadech také pod navazujícími Čechovými sady.

„Avšak z větší části, hlavně v Čechových sadech, jsou nepřístupné," podotkl Miroslav Papoušek.

Vojenská minulost

Chodby z poloviny 18. století připomínají vojenskou minulost města.

„Například pod Smetanovými a Čechovými sady jsou stovky metrů chodeb, které využívala armáda jako naslouchací chodby pro špionáž nebo minérské galerie, kde se umístil střelný prach, který případně obránci města odpálili a tím mohli zničit pěchotu nepřítele. Prostory se nacházejí pod bývalými bastiony olomoucké pevnosti," popsal v minulosti jeden z autorů knihy Olomoucké podzemí Vladimír Gračka.

S kolegy také usiloval o zpřístupnění prostor. Není ale snadné toho dosáhnout. Vedení výstaviště možnost prohlídek pevnostních chodeb pod parky sice dlouhodobě vyhlíží a uvítalo by ji. Má to ale háček.

„V současné době stav průzkumu chodeb a navazujících zabezpečovacích prací není v takovém stavu, aby bylo možné se tímto projektem na reálné bázi zabývat. Uvidíme, co do budoucna," komentoval situaci mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Adam Fritscher.