Našli se i tací, kteří automobil nechali v zeleni v okraji lesa. Problémy s přeplněnými parkovišti na Svatém Kopečku, který o víkendech a svátcích obléhají výletníci mířící zoo, brzy pomůže vyřešit inteligentní dopravní systém. Zkušební provoz by měl začít ještě v červnu.

„U zoo je plno, tady taky plno. Kroužíme v autě už pěkných pár minut, a nevíme, kde jinde zaparkovat,“ kroutila hlavou mladá žena poté, co vystoupila z auta. Rodina z Jedovnice u Brna nechala stát vozidlo na okraji lesa v ulici U Ovčačky. V kopřivách. „Vedle nás už taky někdo stojí,“ argumentovali a s dítětem odkráčeli směrem k zoologické zahradě.

Rodina z Valašska vyjela autem k parkovišti u zoo, přestože bylo plné. Šofér vystoupil a šel jednat s mladíkem v reflexní vestě. „Zavedla nás sem navigace. Jedeme z Beskyd. Nevím, že je plno, až tady jsem se to dozvěděl. Kde mám teda zaparkovat?“ obrátil se bezradný řidič na „výběrčího“ parkovného, který ochotně poradil. Na fotbalovém hřišti u Fojtství byly stále desítky volných parkovacích míst.

Za autem stojícím před plným parkovištěm u zoo se mezitím řadili další motoristé. Během tří minut čítala fronta zhruba desítku aut, i když cedule dole před odbočkou k zoo hlásila „obsazeno. „Zkoušejí to. Vysvětluji dokola, že je parkoviště plné. Někteří chtějí počkat, jestli někdo nevyjede,“ pokrčil rameny brigádník stojící u zbrusu nové automatické závory.

Ta je zatím nahoře, stejně jako nové závory u vjezdů do dalších parkovišť na Svatém Kopečku. Ještě během června ale bude nový parkovací a informační systém, který uleví přetížené městské části s turisty obléhanou zoo, fungovat ve zkušebním provozu. V červenci se rozjede naostro.

Součástí systému budou informační panely, pro které jsou již připravené sloupy na příjezdových komunikacích. Díky nim se budou řidiči lépe orientovat a snáze najdou místo k zaparkování vozidla. První užitečný ukazatel uvidí už u rondelu v Samotiškách.

„Na příjezdu se řidiči dozví, kolik je volných míst na jakém parkovišti. Nebudou přejíždět od parkoviště k parkovišti, otáčet se a bránit plynulosti provozu,“ uvedl předseda komise městské části František Prášil.

Na svatokopeckých parkovištích jsou už instalované kromě automatických závor s kamerami i platební terminály. Parkovné bude možné hradit v hotovosti, kartou i QR kódem. Systém plateb se na všech místech sjednotí. Data z jednotlivých parkovišť budou přenášena na nový dispečink zřízený v zoo.

Nový parkovací a navigační systém za více než 12 milionů korun by měl přinést úlevu, avšak nedostatek parkovacích míst na Svatém Kopečku neřeší. Zabývalo se jím už několik politických reprezentací. V úvahu připadaly dvě varianty, a to podstatné navýšení parkovacích míst v blízkosti zoo, konkrétně v podobě parkovacího domu, anebo vybudování odstavného parkoviště v Samotiškách.

„V Samotiškách to zhavarovalo na tom, že se městu nepodařilo dostat k pozemkům. Parkování u zoo bylo zastaveno v nějaké fázi rozpracovanosti. Oba směry z předcházejících volebních období, kdy se nic nezrealizovalo, prověřujeme a budeme chtít nějakým směrem pokročit,“ reagoval již dříve náměstek primátora Olomouce Tomáš Pejpek.

Dopravní zátěž o víkendech a svátcích pociťují nejen obyvatelé Svatého Kopečka, ale i lidé v Samotiškách, kde řidiči hledají možnost zaparkovat, když je na Kopečku plno.

„Chápu, že se Kopeček musí s parkováním nějak vyrovnat, ale nápor dopadá i na nás. Od loňska máme ve vjezdech do ulic z hlavní silnice značky se zákazem vjezdu mimo dopravní obsluhy,“ poukázala již dříve starostka Samotišek Jana Zaoralová.

„Bylo by dobré, aby město s kapacitou na Kopečku něco udělalo. V mapovém podkladu územního plánu Samotišek je vyznačeno parkoviště, se kterým se počítalo už před více než dvaceti lety,“ zmínila plochu u rondelu, která leží na katastru Droždína, části Olomouce.

Podle komise městské části Svatý Kopeček by částečně pomohlo znovuzavedení autobusové linky 111. „Návštěvník od Ostravy jistě přijede autem až na Kopeček, ale Olomoučák může nechat auto doma, nezůstat někde v koloně, ale využít tento spoj,“ poukázal předseda KMČ Prášil.

Tato sezonní posilová linka vloni v provozu nebyla a podle mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Anny Sýkorové se s ní nepočítá ani letos, jak uvedla koncem května.