Rozlehlá komunitní zahrada má během jarních měsíců vzniknout na pozemku, který patří Fakultní nemocnici v Olomouci.

„Vhodnou lokalitu jsme společně s panem ředitelem Romanem Havlíkem vybírali několik měsíců. Nakonec byl zvolen vhodný pozemek na rozhraní Hněvotínské a Stupkovy ulice. Všechny úpravy řešíme s odborníky v oboru zahradnictví a krajinné architektury, “ sdělil koordinátor komunitních zahrad Jakub Sobotka.

Olomoucký Prior v roce 2008
Starý olomoucký Prior. Jak se zrodil a jak zmizel

Zájem velký, "letňák" nestačí

Veřejně prospěšná společnost DW7 má bohaté zkušenosti s provozováním komunitní zahrady v areálu olomouckého Letního kina. Ta je mezi lidmi oblíbená, ale po stránce kapacity dlouhodobě plně obsazená.

„Na tomto místě aktuálně není možnost dalšího rozvoje. Kdo má zájem, může se přidat ke komunitě lidí, která teď zakládá novou zahradu v nemocnici. Na naši výzvu se zatím ozvaly zhruba dvě desítky Olomoučanů, celková kapacita je 50 až 70 uživatelů,“ upřesnil koordinátor komunitních zahrad.

Jeden z nových domů s městskými byty v Olomouci by mohl vyrůst na parcele na rozhraní Janského a Brněnské ulice
Olomouc chystá padesát nových městských bytů. Kde by měly stát

Areál má fungovat v přírodním režimu. Při pěstování zeleniny, ovoce a květin se nebude používat žádná chemie. K zalévání se má využívat zadržená dešťová voda.

„Počítáme tam s původními druhy keřů, ovocnými keři a stromy. Nebude chybět ani louka pro opylovače a motýly, záhony budou větší než jsou dosud v zahradě v letním kině a fungovat tam bude také posezení. Jde nám o vytvoření klidové zóny a zelené oázy v areálu nemocnice. Lidi z okolí si tam mohou vypěstovat vlastní zeleninu a učit děti vztahu k přírodě. Pěstovat se tam budou také dobré sousedské vztahy,“ popsal hlavní záměry projektu Jakub Sobotka.

Na koupališti v Litovli chystají na letošní sezonu novinku v podobě brouzdaliště (vlevo). Pokračují také přípravy stavby nového koupacího biotopu Burk mezi Velkou Bystřicí a Hlubočkami (vizualizace vpravo)
Biokoupaliště na Olomoucku chystají vylepšení. Připravuje se nové u Hluboček

Spousta práce formou brigád

Pozemek bude podle něj ještě během jara oplocený a postupně začnou také plánované úpravy. Z velké části by je měli provádět právě lidé z okolí a komunity.

„Letošek bude náročný v tom, že je potřeba udělat spoustu práce formou komunitních brigád. Pozemek budeme nejdříve uklízet a vyhrabávat. Potom vyrobíme záhony a kůlnu na nářadí. Budeme pečovat o společné prostory a na podzim vysadíme původní a jedlé druhy keřů ve svahu, který tím zároveň zpevníme,“ popsal hlavní náplň nadcházejících měsíců koordinátor Jakub Sobotka.

Zájemci, kteří by se chtěli na projektu nové komunitní zahrady podílet, mohou organizátory kontaktovat prostřednictvím e-mailu kztabulovyvrch@gmail.com .