„Je to překvapení, vzhledem k negativní kampani, která byla vůči nám vedena,“ reagovala jednička ANO pro Šternberk, dětská sestra Romana Petřeková.

Za příznivce hnutí ANO a nezávislé kandidáty jako dvojka kandidoval bývalý dlouholetý krajský předseda ČSSD a někdejší poslanec strany Jiří Zemánek. Skončil čtvrtý.

Podle Petřekové je pravděpodobné, že se ještě dnes zahájí rozhovory o možné podobě budoucí koalice ve Šternberku.

„Jak vše dopadne, je věc jednání a dalšího vývoje. S výsledkem jsme spokojeni a uvidíme, co z něj vytěžíme pro občany,“ dodala.

Štáb ANO v hotelu Flora v Olomouci. Lídr a současný primátor Miroslav Žbánek druhý zleva. 24.9.2022
Olomouc ovládlo primátorovo ANO. Námluvy začínají, snaha je i o vládu bez vítěze

Současný starosta města Stanislav Orság (ODS) neskrýval, že výsledek jej překvapil. 

„Co se týká procentního zisku, tak jsme posílili, mandát máme stejný,“ reagoval Orság.

„Jednání samozřejmě probíhají a probíhat ještě nějakou dobu budou,“ sdělil na otázku, zda ODS již jedná o povolební spolupráci na radnici.

„Rýsuje se nějaká koalice, ale v tuto chvíli je to předběžné,“ uvedl pouze.

Třetí skončila Koalice pro Šternberk se ziskem 13,4 procent hlasů a tří mandátů v zastupitelstvu, stejný počet mandátů má Nezávislá volba, dva má SPD a dva Otevřená radnice Šternberk.

K urnám přišlo 39,2 voličů. Před 4 lety byla účast ve Šternberku nižší - 36,6.

V Litovli triumf SNK  se starostou Kohoutem 

Bezmála třiatřicet procent a osm mandátů. Triumfem Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) v čele se současným starostou Viktorem Kohoutem skončily komunální volby v Litovli. Proti minulým volbám posílilo o 10 procent. Jednání o budoucí koalici v Litovli začnou v neděli.

Starosta Litovle Viktor Kohout.Starosta Litovle Viktor Kohout.Zdroj: Deník /archiv„Pro naše sdružení je to historický úspěch,“ reagoval na výsledek SNK Litovel jeho lídr a současný starosta.

„Volby jsme vyhrávali, ale poslední období bylo složité: odtržení vesnic, covid a aktuální objížďky nám moc nenahrávaly. Čekali jsme pět mandátů, a brali bychom to jako úspěch. Litovel nezklamala. Vážíme si podpory lidí,“ děkoval voličům.

Jednání o koalici v Litovli zatím oficiálně nezačala. Zástupci subjektů se získanými mandáty si večer telefonovali a proběhly gratulace. Klíčová bude neděle.

„Máme silný mandát k vyjednávání, ale strany s menšími počty mandátů se mohou spojit a vítěz ostrouhá. I to se stává. Jednat budeme se všemi, kdo se dostal do zastupitelstva. Jde nám o to, abychom se domluvili na programových prioritách, ale zároveň jsme si sedli lidsky,“ uzavřel Viktor Kohout.

Druhé v Litovli skončilo hnutí ANO se ziskem 19 procent hlasů a čtyřmi mandáty, stejný počet zastupitelů má Naše Litovelsko, které skončilo třetí.

Dva mandáty drží SNK-občané a sportovci Litovelska. Po jednom získali lidovci, ODSa SNK Evropští demokraté. K urnám přišlo 42 procent voličů, podobně jako před 4 lety.

Uničov: nepřekvapivé vítězství ODS

V Uničově skončily komunální volby bez většího překvapení. Opět vyhrála ODS. Hlasovalo pro ni téměř 31 procent voličů a v zastupitelstvu získala sedm mandátů.

Radek Vincour (ODS)Radek Vincour (ODS)Zdroj: Archiv politikaStrana v čele se starostou Radkem Vincourem v porovnání s minulými komunálními volbami posílila.

Druhé, stejně jako před čtyřmi roky, je v Uničově hnutí ANO se šesti mandáty. Třetí, co do procenta získaných hlasů, pak skončili lidovci. Mají tři mandáty, stejně jako Uničov občanům. Po jednom křesle v zastupitelstvu si rozdělí KSČM a nezávislí a ČSSD.

Hlasovat přišlo v Uničově téměř 38 procent voličů. Zhruba o procento méně než v roce 2018.

V Berouně zazářila exstarostka Szukalská, ANO je druhé

V Moravském Berouně nevyhrálo hnutí ANO. Vítězem komunálních voleb je Společně pro Beroun, které obdrželo téměř 44 procent hlasů.

Zdenka Szukalská (KSČM)Zdenka SzukalskáZdroj: Archiv politikaNa kandidátce výrazně oslovila voliče někdejší starostka za KSČM Zdenka Szukalská. Pro hlasy voličů šla z druhého místa a ve volbách ve městě nakonec obdržela nejvíce preferenčních hlasů.

Třetí skončili Nezávislí pro Moravský Beroun. V patnáctičlenném zastupitelstvu mají čtyři křesla, stejně jako hnutí ANO.

Současný starosta Tomáš Feranec nekandidoval. Jeho Berouňáci, kteří v roce 2018 těsně porazili ANO, kandidátku nepostavili.K urnám přišlo ve městě přes 41 procent voličů.