V olomouckých okrscích dorazilo do volebních místností okolo 35 procent voličů.

Zájem o složení olomoucké radnice tak zřejmě překoná chabou účast z minulých voleb, která nepřesáhla 32%.

Vzhledem ke složitějšímu způsobu hlasování i sčítání se předbežné výsledky očekávají z větších měst až večer, Menší obce by mohly mít sečteno už odpoledne.

„U nás jsme zaznamenali 35 procentní účast, což je víc než loni. I tak je to ale málo, když si uvědomíme, že jde o naši budoucnost,“ zaznělo z volební místnosti v Olomouci-Hejčíně.

Výsledky z tohoto okrsku odhadují nejdříve okolo 20. hodiny.

V Přichystalově ulici odvolilo pouze 30 procent jmen ze seznamu.

„Uvidíme podle toho, kolik preferenčních hlasů lidé dávali. Pokud by volili jen strany, bylo by to rychlejší, ale s výsledky počítáme nejdříve okolo 17. hodiny.“

Stejný názor zazněl v dalších čtyřech okrscích, kde zatím odhadují účast okolo 34 procent.

Na Slovanském gymnáziu by se teoreticky mohla účast přiblížit 40 procentům, ale to jsou dle tamní komise příliš optimistické vyhlídky. Nicméně sčítat budou rovněž minimálně celé odpoledne.

Rodiny vyrazily na lego a volit

V základní škole na olomouckém Tererově náměstí si v sobotu do dvanácti hodin odškrtli přibližně 40 procent jmen ze seznamu voličů.

Do místnosti postupně přicházeli jednotlivci i menší skupinky, účast podobnou té páteční ale členové komise neočekávají. Z procentuálního hlediska už významnější změny očekávat nelze.

Na Střední průmyslové škole v Rooseveltově ulici v sobotu zažívali dokonce větší nápor než v pátek.

„Vedle nás se koná výstava lega, takže spousta lidí spojuje návštěvu zajímavé akce s volbami,“ sdělila zapisovatelka. Zatím zde odvolila zhruba třetina ze 650 lidí.

V nedalekém Velkém Týnci se mohou chlubit dosavadní účastí v podobě 45 procent, což je momentálně okresní nadprůměr. Přesto tu očekávali větší zájem.

„Včera dobrý, ale dneska už slabota. Stoupá to jen pozvolna,“ shodli se zástupci okrsku.

Na ZŠ Vítězná v Litovli včera odvolilo 27,6 procent obyvatel dané lokality.

„Ráno mezi 9 a 11 hodinou byla taková vlna, kdy chodilo hodně lidí. Teď už ten nápor ustal, ale postupně přichází další,“ prozradila jedna ze zasedajících osob.

V jednom ze šternberských okrsků napočítali od páteční 14 hodin do sobotního poledne čtyřicetiprocentní účast.

„Pravidelně to bývá okolo 40,5 procenta, takže i letos skončíme na tom našem standardu,“ řekl jeden ze zástupců volební komise.

Den první: účast lehce nad 25%

Města i obce v olomouckém okrese po prvním dnu hlásila odvoleno obvykle u více než čtvrtiny voličů, někde by tak mohla být účast větší než v minulých volbách před čtyřmi lety.

V Olomouci se páteční zájem o výběr nového vedení radnice pohyboval většinou mezi 25 - 30 procenty, což by nakonec v sobotu mohlo překonat chabou účast z minulých komunálních voleb v krajském městě, která byla jen necelých 32%.

Například volební komise na ZŠ Heyrovského hlásila před desátou večer čtvrtinu odškrnutých voličů, ještě lépe na tom byli u komise v lazecké Sportovní hale UP, kde odvolila asi třetina zapsaných jmen.

Jednou s nejvyšší účastí v kraji se po pátku může chlubit malá obec, která je součástí Bouzova, Jeřmaň.

„Z 88 voličů dorazila v pátek přesně polovina. Jelikož tu ve většině voleb míváme padesátiprocentní účast, doufáme, že někdo přijde i zítra, ať se tu nenudíme,“ přála si mladá členka komise.

Hlasující muži v černém

Na 30 procentech se v pátek zastavily počty ve volební místnosti v Senici na Hané.

„Během první hodiny k nám přišlo asi 80 lidí, to jsme nečekali. Z celkového hlediska těch třicet procent není moc, ale lokálně se to dá považovat za úspěch. Věříme, že zítra se to ještě navýší,“ sdělila předsedkyně komise Lenka Tobiášová.

Volby zde okořenila účast členů sboru místních dobrovolných hasičů, kteří zároveň pracují na olomoucké základně profesionálních hasičů. Přijeli zásahovým vozidlem v pracovním úboru, před autem se převlékli do černých triček s nápisem "hasiči", nasadili černé brýle a šli rozhodovat o budoucnosti obce. Svým činem pobavili komisi i náhodné kolemjdoucí.