Podle předpokladů si v Olomouci pro vítězství nekompromisně a s náskokem doběhlo hnutí ANO s 26,7%.

Za ním se ale trochu nečekaně seřadilo hnutí ProOlomouc s 12,1% a Piráti s 12%.

Čtvrtá je ODS s 10,9 procenty, pátí lidovci s 7,4%.

Do olomouckého zastupitelstva se ještě protáhlo hnutí spOLečně s 5,9%, koalice SPD/SPOZ (5,6%) , KSČM (5,3%) a na poslední chvíli to těsně stihla i ČSSD (5,01%).

V 45 členném zastupitelstvu získalo vítězné ANO 14 mandátů, ProOlomouc a Piráti po šesti, ODS uhrála pět křesel, KDU-ČSL čtyři.

spOLečně bude mít v olomouckém parlamentu tři zástupce stejně jako "Okamurovci". ČSSD a komunisté dostali po dvou zastupitelích.

Účast u komunálních voleb v Olomouci přesáhla 38%, což je o pět procent více než před čtyřmi roky.

Nové olomoucké zastupitelstvo

Koalice vítězné trojice?

Kandidát ANO na primátora Miroslav Žbánek se neobává, že by jeho hnutí letos jako vítěze voleb opět ostatní obešli a odstrčili do opozice.

"S ohledem na ta procenta se toho nebojím. Budeme hledat strany, které s námi budou ochotné jít do stabilního a programově konzistentního koaličního projektu," uvedl pro Deník Žbánek, přičemž jako partnera pro další jednání zmínil hnutí ProOlomouc i Piráty.

Lídr Pirátů Hynek Melichar případnou koalici s hnutím ANO dopředu nezavrhnul.

„Je vidět, že Olomoučané chtěli změnu oproti koalici ODS a ČSSD, která byla u moci dvacet let. Jsme rádi i za výsledek hnutí ProOlomouc. Teď budou následovat jednání s vítězným ANO a právě s ProOlomouc o možné vládě. A pokud ta nedopadnou, budeme se snažit být dobrou a kvalitní opozicí," komentoval Melichar pirátský úspěch v Olomouci.

Ani ProOlomouc podle svého lídra Tomáše Pejpka nevylučuje možnost spolupráce s ANO. 

„Jsme rádi, že se naplnily předpoklady, že dopadneme dobře. V rámci koaličních jednání jsou tady další tři podobně silné strany, uvidí se, jak to nakonec dopadne. Předběžně jsme domluvení s Piráty, že budeme jednat s ANO," řekl Deníku ještě před sečtením úplně všech hlasů architekt Pejpek.

ODS: Jsme otevření všem možnostem

Nad deset procent to vytáhla ODS, což je nejvyšší zisk ze stran současné vládní koalice na olomoucké radnici.

„Nepovažujeme to za úspěch, ani za propadák,“ komentoval skóre lídr občanských demokratů Martin Major.

Současně předem odmítl jen případnou koalici jeho strany s SPD či komunisty. "Jinak jsme otevření všem možnostem," řekl Major.

Jistotu účasti v příštím zastupitelstvu má i další "radniční" strana - lidovci, s více než 7 procenty.

Plíhalová: Věřila jsem ve větší zisk

Nad pěti procenty se úspěšně udržel i nováček olomoucké politiky hnutí SpOLečně. Očekávání od agilní sestavy iniciované a štědře financované podnikatelem Runtákem byla ale větší.

S dosavadním osobním výsledkem a voličskou přízní však může být spokojena trojka na této kandidátce, herečka Ivana Plíhalová, která si získala u voličů nového hnutí největší sympatie – v 19.45 měla 2161 hlasů, zatímco lídr kandidátky Stanislav Flek 1855.

„V případě hnutí SpOLečně jsem věřila, že volební zisk bude větší. Více než 2000 hlasů pro mě, to je moc hezké, před čtyřmi roky jsem měla přes tři tisíce. Věřila jsem, že mě lidé znají a podpoří nás,“ reagovala během sčítání Ivana Plíhalová, která v minulých komunálních volbách kandidovala v dresu ODS. Tehdy získala přesně 3244 hlasů. 

ČSSD hrozil "vyhazov"

Na ostré pětiprocentní linii celé sobotní odpoledne a večer zoufale balancovala ČSSD současného primátora Staňka.

„Čekáme na výsledky velkých sídlišť, které jsou dlouhodobě baštou sociální demokracie. Zatím výsledek nevnímám s nadšením,“ komentoval před 19. hodinou lídr kandidátky ČSSD v Olomouci a náměstek primátora Filip Žáček.

„Jsem zvědavý, zda lidé ve stotisícovém městě volí optikou celostátní politiky, nebo vnímají, že se za čtyři roky odvedl kus dobré práce pro Olomoučany na radnici,“ dodal.

Sociálním demokratům nakonec až po desáté v noci poslední olomoucký okrsek přihrál hlasy, které ji nejtěsnějším rozdílem překulily přes linii pěti procent. 

Před čtyřmi lety skončila ČSSD na druhém místě s téměř 19 procenty. Vítězné hnutí ANO tehdy rychle domluvená koalice ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 odsunula do opozice.

Koaliční TOP09 se 4,4 procenta zůstala tentokrát před branami zastupitelstva.

"Kampaň jsme vedli nejlépe, jak jsme uměli. Je to však na voličích. Ale ještě pořád není konec, pořád doufáme," reagoval po sečtení zhruba 80 procent hlasů lídr "topky" Aleš Jakubec.

ODS vítězem v Uničově i Šternberku

Ve Šternberku, kde minule zvítězilo sdružení nezávislých kandidátů spojené s ANO, vyhrála ODS s téměř 23%.

"Jsem velice mile překvapen. Máme zde takový výsledek po hodně letech," reagoval starosta Šternberka Stanislav Orság (ODS). 

Za občanskými demokraty se s malými odstupy seřadily Otevřená radnice (18%), Nezávislá volba (15%), ČSSD (13%) a Koalice pro Šternberk (13%).

ODS slaví vítězství i v Uničově s téměř 33%, o stříbro a bronz se s nejtěsnějším rozdílem podělili ANO a KDU-ČSL (oba po 20%), čtvrtí skončili komunisté.

V Litovli na zlato dosáhlo SNK-Litovel (23,5%) současného starosty Potužáka, druhému ANO dalo hlas 19,9% voličů, bronz patří SNK-Občané a sport. Litovelska.

M. Beroun: ANO vyhrálo o jeden hlas

V Moravském Berouně vyhrálo ANO, a to nejmenším možným rozdílem - o jeden hlas. Hnutí nynějšího premiéra Andreje Babiše získalo 2879 hlasů (24,79 %), druhý nejúspěšnější subjekt Strana pro otevřenou společnost má o hlas méně.

V patnáctičlenném zastupitelstvu mají po čtyřech místech. Čtyři místa budou mít i BEROUŇÁCI (22,6 %) a dvě místa bude mít ČSSD (16,29 %). Až čtvrtí skončili komunisté, kteří nedostali ani 10,78 %. V zastupitelstvu budou mít jedno místo.

Přitom před čtyřmi lety KSČM volby vyhrála, dostala přes 21 %. 

V Moravském Berouně přišlo k urnám necelých 38 procent voličů. Jestli ANO se čtyřmi mandáty bude součástí berounské vlády, není vůbec jisté.

„Jestli jednáme o koalici? Ne, zřejmě jednají jiní. Výsledek může být obdobný jako v Olomouci před čtyřmi roky,“ reagoval Petr Otáhal, současný místostarosta a dvojka na kandidátce hnutí, který získal zhruba jednou tolik hlasů jako lídr Libor Šarše. Hnutí ANO skončilo po minulých volbách v Olomouci, kde mělo vítězných 23 procent, v opozici.

ANO slaví i v Horce

V Medlově vyhrálo hnutí „Rozvoj pro obec“ v čele se současným starostou Janem Zahradníčkem, které získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. Zahradníček zároveň zastává funkci 2.náměstka hejtmana Olomouckého kraje. V Medlově přišlo volit téměř 49 voličů.

Hnutí ANO zvítězilo i v menších obcích. V Horce nad Moravou, kde přišlo volit 54,4 procenta voličů, získalo 36,1 procenta hlasů a v jedenáctičlenném zastupitelstvu obsadí čtyři křesla. Stejně jako druhé Sdružení nezávislých kandidátů. Třetí zde skončili lidovci se třemi mandáty.