Poté, co odvolací soud zamítl řádem navrhované důkazy a po přednesení závěrečných návrhů obou stran, odložil odpověď na tuto otázku na příští čtvrtek.

„Návrhy předložené v odvolacím řízení se zamítají jako nepřípustné,“ odmítla řádem předložené návrhy na důkazy předsedkyně senátu odvolacího soudu Ivana Pikalová, která se před tím pozastavila nad tím, proč je Německý řád předkládá až teď, tedy po rozhodnutí olomouckého okresního soudu.

Řád: Nevrácení by byla křivda

Německý řád, přesněji Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, trvá na tom, že jeho nárok je oprávněný a důkazy to měly podpořit.

„Jedná se o důkazy, které hovoří o tom, že nenavrácení majetku v rámci Bouzova by bylo křivdou. Svědčí o tom, jak řád majetek nabýval mezi světovými válkami,“ reagoval Černý.

Konkrétně šlo například o takzvanou trhovou smlouvu z března 1939, která měla prokázat nabytí části hradního mobiliáře.

Odvolací soud dostal na stůl odvolání německého řádu i NPÚ. Právní zástupkyně řádu se dožaduje změny rozsudku okresního soudu, NPÚ jen části, která se zabývá náklady řízení, přestože na rozdíl od soudu prvního stupně nesouhlasí ani s tím, že Německý řád je takzvanou oprávněnou osobou.

Žalobu Německého řádu, kterou se domáhá vrácení hradu včetně mobiliáře a přilehlých pozemků, zamítl okresní soud vloni v srpnu.

Jako hlavní důvod uvedl, že majetek byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů, proto jej není možné vydat na základě zákona základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, jak Německý řád požadoval po Národním památkovém ústavu. Ten požadavek řádu odmítl v květnu 2014.

Loajalita ke Třetí říši?

Právní zástupce NPÚ Petr Wünsch u soudu prvního stupně namítal, že zástupci řádu nepředložili jediný přesvědčivý důkaz, že by řád byl zrušen z důvodu politické perzekuce, a ne pro nadbytečnost – po připojení Sudet.

Z korespondence lze podle právníka naopak vyčíst loajalitu Třetí říši. Poukázal také na to, že řád nepostupoval podle zákona č. 128 z roku 1946 a nepodal restituční návrh.

Řád se odvolal proti závěru soudu prvního kvůli údajnému nesprávně a neúplně zjištěnému skutkového stavu věci a z toho nesprávně vyvozeného právního posouzení.

Jestli odvolací soud vyhoví žalobci, nebo ne, rozhodne příští čtvrtek, na kdy senát odročil vyhlášení rozhodnutí.

VÍCE: 

Žádná kolaborace! Skončili v koncentráku, bije se řád za Bouzov

Bývalý kastelán Bouzova: Německému řádu se stala křivda, ale před rokem ´48

Nechci, aby sem přišli Němci! Spor o hrad Bouzov rozdělil