V té však momentálně sídlí dětský diagnostický ústav (DDÚ), jehož provozovatelé budovu považují za součást zrekonstruovaného areálu. Její vyjmutí by podle nich narušilo provoz celého zařízení.

Čtvrtečního soudního jednání se za žalující stranu zúčastnil advokát premonstrátek a za stranu žalovanou ředitel diagnostického ústavu Zdeněk Pochyla se svým advokátem. Zhruba po hodině opouštěli síň bez rozsudku.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě jej vynese příští týden, případ soudkyně odročila na úterý 23. října.

Ústav: Potřebujeme celý areál

Premonstrátky jakožto původní vlastník nemovitosti požádaly Dětský diagnostický ústav Olomouc o vydání jedné budovy v roce 2013.

„Sestry k tomu přistupují citlivě. Nehodlají zrušit ústav a ze dne na den vyhnat děti na ulici. Pouze uplatňují to, co tam zbylo a co jim právem náleží,“ řekl Deníku advokát premonstrátek Stanislav Hykyš.

Zástupci ústavu jsou ale přesvědčení, že pro svoji činnost potřebují celý areál, v němž od roku 1958 přibyly další objekty a pod některé pozemky byly položeny nové plynové přípojky.

Vyjmutí dané budovy by dle jejich slov provoz ústavu narušil a smysl by postrádal i zbytek areálu.

„Stavba je konstruována pro konkrétní účely, v tomto případě pro provoz diagnostického ústavu. Možnost obývat budovu ještě následujících deset let by ztratila smysl, protože stejně by se pak musel přesunout celý areál. Novou budovu v tom stávájícím postavit už nelze,“ argumentoval v soudní síni advokát Martin Kalabis s tím, že by provozovatelem DDÚ vynaložené finanční prostředky na vybudování nového obydlí pro opuštěné děti mnohonásobně přesáhly hodnotu současného areálu.

Advokát: Větší škoda? Jen spekulace

„Že by měla vzniknout mnohem vyšší škoda, jsou jen spekulace. Stát pouze vydává zpět komunisty zabavený majetek, který využíval 70 let, dalších 25 let trvalo navrácení církvi,“ oponoval Hykyš.

Návrh Kalabise o přezkoumání posudku z hlediska ekonomiky a stavebnictví vzápětí soudkyně zamítla.

Kauza už zaměstnala tři soudy. Zatímco olomoucký okresní soud budovu premonstrátkám vydal, odvolací Krajský soud v Ostravě areál na Svatém Kopečku označil za jeden celek a jejich žalobu zamítl.

Dovolání přivedlo obě strany až k Nejvyššímu soudu, podle kterého restituce provoz ústavu nenaruší a samostatná budova by měla být vydána původním majitelům.

Případ tak vrátil krajskému soudu k dalšímu řízení, který si ve čtvrtek opět vyslechl argumenty žalobců i žalovaných. Právní rozhodnutí zazní příští úterý.