Historický dům v Dobrovského ulici číslo 2 prochází celkovou rekonstrukcí a v poslední době hodně „prokoukl“. Ze strany do Komenského ulice už zmizelo lešení a tak si kolemjdoucí mohou prohlédnout novou fasádu.

„Z ozdobných prvků na fasádě jsme se snažili zachovat maximum. Část se musela odlévat znovu, protože se už rozpadaly. Barvu jsme konzultovali s památkáři. Aktuálně se nacházíme ve fázi, kdy je fasáda takřka hotová. Ve vnitrobloku je již kompletně dokončena, z Komenského a Dobrovského ulice bude odstraněno lešení na konci října,“ popsal projektový manažer Martin Pacák.

Vizualizace přestavby domu na adrese Masarykova 50 nedaleko olomouckého hlavního nádraží
Dům u olomouckého nádraží se mění na moderní kanceláře. Takto má vypadat

Stavební práce v posledních týdnech podle něho značně pokročily také v interiérech nemovitosti.

„V průběhu listopadu proběhnou montáže interiérových schodů, dveří a dokončíme pokládky podlah. Na závěr nám ještě zůstává revitalizace vstupní haly a vchodových dveří. Ty jsou původní, ale dostalo se jim odborné renovace,“ dodal Martin Pacák.

Zchátralý dům v Dobrovského ulici přišel při rekonstrukci o věžičku. Vpravo stav před opravu, vlevo snímek z dubna 2021
Pobouření kvůli zbourané věžičce domu v Olomouci. Mrzí nás to, říká stavebník

Rekonstrukce domu na rohu Dobrovského a Komenského ulice vzbudila mezi Olomoučany značné diskuse, protože majitel, společnost Dobrovského 910/2 Residence, nechala ze střechy natrvalo odstranit původní věžičku.

Nemovitost však není památkově chráněná a tak záleží jen na vlastníkovi, jaké úpravy během rekonstrukce provede. Dům už byl podle vlastníka v havarijním stavu, byla narušena také statika. Historickou věžičku nechal majitel podrobně zakreslit pro případ, že by se ji v budoucnu rozhodl někdo jiný obnovit.