Obce navíc ušetří peníze za postřiky proti přemnoženým komárům. Jen nepatrný výskyt komárů nyní odborníci z olomoucké krajské hygienické stanice zjišťují při kontrolách tradičních líhnišť Olomoucka a v Litovelském Pomoraví. „Letos v nich nacházíme jen minimální množství hmyzu. Na Olomoucku sledujeme lesy v okolí Grygova a tůně v Olomouci Černovíře, na Litovelsku lužní lesy kolem Střeně, Lhoty nad Moravou, Hynkova a Pňovic. V žádném z nich zatím nehrozí zvýšený ani kalamitní výskyt,“ řekl Josef Chmela z olomoucké hygienické stanice.

Kalamita podle odborníků nastává v okamžiku, kdy na člověka během minuty zaútočí víc jak deset komárů. „Loni byla po jarních povodních extrémní kalamita. Na některých místech Litovelska jsme během šedesáti sekund napočítali až sto sedm útoků bodavého hmyzu na osobu. Letos jsou to pouhá čtyři bodnutí, což na Hané nepamatujeme řadu let,“ sdělil Chmela. To, že je letos jen minimum komárů, přičítají odborníci suchému jaru. „Zásoby sněhu nebyly téměř žádné. Lužní lesy na jaře nepostihly ani obvyklé záplavy z jarního tání. Tůně a tradiční líhniště jsou vyschlé, což bodavému hmyzu nepřeje. Na procházku nebo projížďku do Litovelského Pomoraví se teď lidé mohou vydat i bez repelentu. Letošní rok je v tomto směru naprosto výjimečný,“ poznamenal Libor Mazánek z olomoucké hygienické stanice.

Také obyvatelé Pomoraví si netypické jaro pochvalují. „Je to tady hodně znát, komárů je v okolních lesích minimum, v obci nejsou téměř žádní. Po letech komářích kalamit je to pro všechny příjemná úleva a změna,“ řekl starosta Střeně Vladimír Kamínek (nez.). Přitom loni na jaře obec za postřiky proti komárům zaplatila přes 30 tisíc korun. Tyto náklady jí dodatečně proplatilo ministerstvo životního prostředí.