Letos je to 135 let, co se tento světoznámý sportovec narodil. Do Litovle se přiženil, prožil zde celý život a zde je také pohřben.

„První ročník Silácké Litovle se uskutečnil před deseti lety a původním záměrem bylo připomenutí odkazu tohoto slavného sportovce. Ohlas byl veliký a tak jsme soutěž opakovali v intervalu dvou let, a nyní ji pořádáme každý rok," vysvětlila Zdeňka Frištenská, organizátorka akce a praneteř slavného siláka.

Přestože se Gustav Frištenský proslavil jako zápasník, byl všestranně silově zaměřen a jeho trénink obsahoval i prvky atletiky a gymnastiky.

Proto i letos sportovci změří své síly v následujících disciplínách: ve shybech na hrazdě, bench press na rovné lavici se sedmdesáti kilovou činkou, přehazování medicimbálem, skoku dalekém z místa, přenášení různých břemen na čas a vzpěračský nadhoz," popsala Frištenská.

Silácká Litovel je otevřenou soutěží pro všechny sportovce, neorganizované amatéry či registrované sportovce z různých oddílů, věnující se rozmanitým druhům sportu.

„O přestávce diváci uvidí ukázku řecko-římského zápasu a budou si moci zasoutěžit v páce. Tentokrát rozhodčími v páce jsou Dušan Tesařík a Martin Vodák, několikanásobní mistři ČR a Evropy v páce," doplnila organizátorka.

Soutěž se uskuteční v sobotu 19. dubna, ve Sportovní hale místní Základní školy Vítězná. Začátek je v 11 hodin, vstupné třicet korun.