Bodavý hmyz by mohl již koncem tohoto týdne obtěžovat obyvatele Střeně a Litovle. Místní zatím nevidí situaci nijak dramaticky.

„Napsali jsme Střeni a Litovli, že komáři vylítnou. Na kalamitu neměla Morava takový průtok, ale něco přece jen zalila,“ řekl Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V těchto dnech by měli komáři vylétat z tůní. Po kopulaci začnou samičky útočit a sát krev, kterou potřebují k dozrávání vajíček.

Odborníci předpokládají, že k větším náletům žíznivého hmyzu na lidi v lužních lesích a některých nejbližších obydlených částí by mohlo dojít už tento víkend.

Nakolik jsou líhniště v lužních lesích zatopena a kde všude je možné očekávat zvýšený výskyt komárů, to je vzhledem k rozbujelé vegetaci obtížné zpřesnit.

„Největší výlet očekáváme v nejbližším okolí Moravy v chráněné krajinné oblasti,“ uvedl Mazánek.

Komáři by neměli sužovat Horku nad Moravou ani Olomouc-Chomoutov. „Spíše horní část CHKO,“ sdělil odborník.

Víkend ukáže

Voda naopak zatopila významná líhniště u Litovle a Střeně. Tam odborníci napočítali poměrně hodně komářích larev na metr čtvereční. „Až šest tisíc,“ upřesnil Mazánek.

V lužních lesích, kudy vedou i oblíbené cyklistické stezky a kam míří lidé na procházky, to tedy již nebude tak idylické jako doposud.

Jestli se komáři ve větším počtu dostanou až do obydlených částí, ukáže zřejmě právě tento víkend.

Například ve Střeni nepředpokládají komáří kalamitu.

„V obci je klid. K nějakému zásahu proti komárům není důvod. Uvidíme v dalších dnech, ale předpokládáme, že zůstanou v lesích a k přesunu do obcí nedojde,“ reagoval starosta Střeně Vladimír Kamínek.