Studentům se zdražování pochopitelně nelíbí. Vedení školy to zdůvodňuje vyššími náklady na provoz budov. „Narůstají náklady, zejména energií,“ řekl prorektor Univerzity Palackého Jakub Dürr. Připomněl, že naposledy škola kolejné zvyšovala před dvěma lety.

Studenti se bouří. Někteří z?nich kritizují, že ubytování někde neodpovídá ani současné ceně. Poukazují zejména na nedostatečné připojení na internet. „Ze zdražení kolejného radost nemám. Bydlím ve Chválkovicích v trojlůžkovém pokoji a měsíčně platím kolem dvou tisíc korun. Pro studenta je navíc každá ušetřená stovka dobrá,“ posteskl si Peter Szabo, který navštěvuje filozofickou fakultu. „Jsem hlavně zvědavý, jestli se naše bydlení za více peněz zlepší. Nemáme například internet na pokojích, můžeme využívat jen jednu přípojku na chodbě. Navíc je internet hodně pomalý a pracovat se s ním moc nedá. Spolužáci, kteří bydlí na kolejích ve městě, si zase stěžují na topení. Některé pokoje jsou přetopené, v jiných je zima,“ vypočítává nedostatky Szabo.

Nejvíce platí studenti v Neředíně, nejméně naopak na kolejích Marie Kudeříkové. Aktuální cena se pohybuje od 50 do 84 korun podle typu ubytování. Kvestor univerzity Jiří Jirka uvedl, že například na nejdražších jednolůžkových pokojích v Neředíně se cena zvedne o pět korun denně. Studenti se navíc dočkají rozšíření internetového připojení na všech kolejích do konce tohoto roku. Se zdražením zároveň vedení kolejí slibuje zlepšení kvality bydlení.
Na ubytování mohou studenti získat příspěvek ve výši 750 korun měsíčně. Devět měsíců v roce toto stipendium pobírá kolem sedmi tisíc vysokoškoláků. Mohou se však rozhodnout, zda peníze použijí na ubytování nebo třeba na dopravu. Přestože ceny kolejného stoupají, Univerzita Palackého musí každoročně odmítnout zhruba tisícovku žadatelů o koleje. O zvyšování počtu lůžek škola neuvažuje, protože do budoucna nechce zvyšovat počty studentů.

To nahrává privátnímu ubytování. Realitní makléři tvrdí, že už nyní drnčí v jejich kancelářích telefony a poptávka vysoce převyšuje nabídku. „Ze strany studentů je zájem o priváty v těchto dnech opravdu velký. Od začátku července je to invaze,“ reagovala zaměstnankyně realitní kanceláře Patriot. „V soukromí mají větší komfort a cenový rozdíl oproti kolejím není zase až tak velký,“ poznamenala. Například pronájem třípokojového bytu v Olomouci přijde i s inkasem kolem deseti tisíc korun. „Samozřejmě záleží, jestli majitel umožní ubytovat čtyři nebo tři studenty. Cena by se pak pohybovala od 2,5 tisíce korun měsíčně,“ uvedla pracovnice zavedené realitní kanceláře.

Majitelé, kteří byty pronajímají studentům, však nemluví vždy jen o výhodném byznysu, a proto po letech s „podnikáním“ skončí. „Přináší to i problémy. Hlavně v soužití se sousedy,“ posteskla si devětačtyřicetiletá majitelka třípokojového bytu ve Foersterově ulici, která pokoje pronajímala načerno. „Ubytovala jsem tři studentky, které mi platily 1730 korun. Měsíčně mi to po zaplacení nákladů hodilo přes 1500 korun. Jenže sousedé si začali stěžovat, že si vodí do bytu kluky a dělají večírky. Dlouho jsem se snažila vztahy urovnávat a poukazovat na to, že i my jsme byli mladí…,“ říká žena. „Nakonec jsem ale s pronajímáním bytu skončila. Nestálo to za ty nervy kolem,“ dodala.

Příklady cen ubytování na kolejích

kolej stará cena cena od 1. 1. 2008 rozdíl

jednolůžkový pokoj v buňkovém systému, internet
Neředín III, IV 84 korun/den 89 korun/den +5 korun

dvoulůžkový pokoj se spol. soc. zařízením, internet
M. Kudeříkové 59 korun/den 68 korun/den +9 korun

třílůžkový pokoj v buňkovém systému, internet
Neředín I. 63 korun/den 64 korun/den +1 koruna

čtyřlůžkový pokoj se společným sociálním zařízením, internet
M.Kudeříkové 50 korun/den 54 korun/den +4 koruny