Kašpar, Melichar a Baltazar zavítají letos do domácností již po čtrnácté, aby předali radostnou zprávu o narození Ježíše Krista, popřáli šťastný nový rok a se zapečetěnou kasičkou požádali o finanční dar pro chudé a lidi v nouzi.

Tříkrálová sbírka začala 2. ledna a skupinky koledujících králů budeme potkávat až do 14. ledna.

„Každoročně se do akce v Olomouci a okolních obcích zapojuje více jak tisícovka ochotných dobrovolníků, v celé České republice pak více jak padesát tisíc," uved Martin Rejšek z Charity Olomouc.

Koledníci v doprovodu katechetky Marie Zouharové vyráží do čtvrtí Povel a Černovír již čtrnáctým rokem.

„Letos začneme s dětmi koledovat až v sobotu. Budeme chodit obden až do konce sbírky. Dětí se nám hlásí každým rokem víc. V okolních ulicích už nás znají a loni jsme měli úplně plnou kasičku," prozradila katechetka Marie Zouharová.

Nejvíce králů vyrazí příští víkend

Nejvíce koledníků převlečených za tři bájné mudrce z východu se podle Martina Rejška v ulicích a objeví od pátku 10. prosince do neděle 12. prosince.

„S koledníky se lidé setkají po celé Olomouci a v okolních třiceti obcích. Nejvíce jich bude chodit právě příští víkend. Většinou vyráží v doprovodu dospělých a ti přes týden nemají tolik času,"vysvětlil Rejšek.

Přispět lidem v nouzi mohou v nadcházejících dnech například i ve Šternberku, kde se začíná koledovat v sobotu.

Ve stejný den navštíví Tři králové také Velkou Bystřici, Majetín, Dub nad Moravou nebo Tučapy.

„Během loňské sbírky se podařilo na území Olomouckého děkanátu vybrat 1.155.000 korun. Část výtěžku použila Charita na charitní projekty v rámci celé České republiky i zahraničí. Zbytek byl použit v olomouckém regionu, zejména na projekty Charity Olomouc," dodal Martin Rejšek.

Z finančních darů byly podpořeny zařízení, které pomáhají lidem s duševním onemocněním, tělesným handicapem, seniorům, lidem bez domova, dětem z lokalit ohrožených sociálním vyloučením nebo lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

Přispět do sbírky lze i do kasičky na sekretariátu Charity Olomouc, Wurmova 5 nebo zasláním DMS KOLEDA na číslo 87 777