Nová úschovna kol je podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka součástí dlouhodobé podpory aktivního zdraví, kterou největší zdravotnické zařízení na střední Moravě prosazuje jak směrem k pacientům, tak k vlastním zaměstnancům.

„Jsem přesvědčený, že úloha zdravotnictví nespočívá jen v řešení důsledků a léčení nemocných, ale že daleko větší prostor by měl být věnovaný prevenci, osvětě a motivování lidí, aby se více starali o své zdraví a aktivně přistupovali k péči o svou fyzickou a duševní kondici,“ poukázal Roman Havlík.

Cyklodopravu vnímá jako ideální pohybovou aktivitu při cestách zdravotníků do práce a jako významnou alternativu ke stále houstnoucímu automobilovému provozu.

„Stavbou kolárny podporujeme myšlenku šetrné mobility. Pro zaměstnance vytváříme komfortní zázemí pro odkládání kol a věříme, že tak vznikne nová motivace zaměstnanců pro dopravu do práce na kole,“ dodal ředitel.

VIDEO: Stavba nové kolárny ve Fakultní nemocnici Olomouc. 11. března 2022

Stavba nové kolárny ve Fakultní nemocnici Olomouc. 11. března 2022 | Video: DENÍK/Daniela Tauberová

Nejlepší z estetického i praktického hlediska

Architektonického řešení stavby se zhostila kancelář Adam Rujbr Architects, která již pro FN Olomouc navrhla budovu II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické a ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky.

Obdobně jako tyto velké projekty je i drobná stavba kolárny originální jak po vizuální, tak po technické stránce.

„Tvarově je objekt inspirovaný článkem řetězu jízdního kola. Variant ale původně bylo víc. Od klasického obdélníku až po organické tvary. Finální návrh vyšel jako nejlepší jak z estetického, tak z praktického hlediska. Umožňuje totiž na minimální ploše pohodlně umístit velké množství jízdních kol,“ vysvětlil Adam Rujbr.

Architekt dlouhodobě klade důraz na ekologicky šetrná řešení. Platí to i pro úschovnu kol.

„Návrh v maximální možné míře dbá na principy udržitelné výstavby. Stropní deska je tvořena z CLT panelů a na střešním plášti počítáme s extenzivní zelení. Zelené střechy dokáží zadržovat vodu mnohem lépe než klasické střešní krytiny. V létě mají nižší povrchovou teplotu, takže nedochází k nadměrnému přehřívání objektu. Konstrukce objektu je navíc v případě potřeby demontovatelná,“ popisoval.

Přístřešek s průsvitnými stěnami z vlnitého sklolaminátu pojme celkem 43 jízdních kol. Jeho zabezpečení bude řešeno pomocí čtečky ID karet zaměstnanců nemocnice.

Stavební náklady činí 927 544 korun bez DPH, přičemž FN Olomouc mohla využít stotisícový příspěvek Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem.