Přípravy na letošní slavnost Jízdu králů a II. setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje, které připadá na první červencový víkend, vrcholí.

„Vyrábíme růže na koně, které půjdou v průvodu s králem. Jde jich okolo dvaceti až pětadvaceti a každý kůň je ozdobený. Na krku má červený šátek a na každé straně hlavy dvě růže, červenou a bílou. Každý rok se musí většinou vyrábět nové,“ řekla Pavla Grusová, členka souboru Olešnice.

Růže se vyrábí z krepového papíru a zručnější dívce jeden květ vydá asi na deset minut práce.

„Nastříhají se dvě velikosti čtverečků, ostřihnou se dva rohy do kulata, pak se papír trochu nožem natočí, promáčkne a od menší po větší se skládá růže. Stáhne se drátkem, dají se dvě růže k sobě, střapce z krepáku a je to hotové,“ popsala Grusová.

„Letos to je pracnější, obměňujeme skoro všechno. Potřeba je zhruba okolo šedesáti až osmdesáti růží,“ pokračovala další členka souboru Iva Zbořilová.

Přípravy na Jízdu králů v Doloplazech. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Nejsou to ale jediné přípravy na slavnosti, které začínají v sobotu, pokračují v neděli dopoledne druhým setkáním Hanáků a vyvrcholí o půl druhé Jízdou králů.

„Musí se nachystat strašná spousta věcí, kroje pro jezdce na koně, koláčky. Budou se péct od půlnoci z pátka na sobotu, do čtyř hodin odpoledne, aby byly čerstvé,“ řekla Grusová.

Letos se bude péct z dvaapadesáti kil mouky.

„Sejdeme se na místním sále, dotáhnou se tam přenosné trouby, co měly ještě panímámy. Všechno se bude dělat tam,“ podotkla.

Slavnost se organizačně chystá rok dopředu a přípravy vrcholí týden před akcí.