V Olomouci v těchto dnech zahájily provoz hned dvě.

Jejich provozovatelé však musejí počítat s tím, že kontrole neujdou.

Veterinární inspektoři a pracovníci hygienické stanice se na ně chystají již v nejbližších dnech.

„Na kočičí kavárny nejsou speciální pravidla. Základem je, že zvířata musejí být zdravá a nesmí se pohybovat v části, kde provozovatel připravuje jídlo," reagoval ředitel Krajské veterinární správy Olomouckého kraje Aleš Zatloukal s tím, že o otevření kaváren se čtyřnohými společníky má informace a jeho lidé se tam brzy půjdou podívat.

„Nevidím však žádný problém. Při dodržování základních zásad ze strany provozovatele nemají návštěvníci žádný důvod k obavám," poznamenal.

Základní očkování a prohlídka

Jestli jsou kočky, které korzují mezi stolky, lísají se k zákazníkům a spokojeně se jim ukládají do klína nebo na nohy, naočkované a v dobré zdravotní kondici, je věcí chovatele zvířat.

„Znám část kočiček a vím že prodělala základní očkování, stejně tak prošla základní prohlídkou," ujistila olomoucká veterinární lékařka Jitka Tesaříková.

S provozovateli spolupracuje. „Jsme domluveni, že přiběhnou do ordinace, pokud by se jim na kočičkách něco nezdálo, tím myslím například rýmu u kotěte," vysvětlila.

Veterinářka ocenila, že provozovatelé jak ve vztahu k zákazníkům, tak směrem k pohodě zvířat v kavárně informují návštěvníky o tom, čeho by se měli vyvarovat a upozorňují, kdo by měl zvážit vstup do prostředí, v němž se pohybuje několik přítulných šelmiček.

„Když jdu do kočičí kavárny, musím předpokládat, že tam budou kočičky," usmála se veterinářka.

Striktně oddělit kuchyň

Krajská hygienická stanice v Olomouckém kraji má podle vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Jitky Švecové o kavárnách pouze neoficiální informace.

„Jeden provozovatel se byl před prázdninami informovat na podmínky provozu," sdělila.

S kavárnami s volně se pohybujícími kočkami však problém nemá.

„Musí platit základní hygienické pravidlo: striktní oddělení provozní část, kde se připravuje jídlo, od konzumní s hosty kavárny. Zároveň je nutná zvýšená hygiena personálu při přecházení z jedné do druhé," vysvětlovala hygienička.

Hygienici neskrývali, že se v nejbližších dnech chystají na kontrolu podniků, které si okamžitě získaly přízeň Olomoučanů a návštěvníků města.

Kočičky jsou nádherné

„Je to tu moc pěkné, čisté a kočičky jsou nádherné," chválila jednu z kaváren Monika Pospíšilová.

Zastavila se v ní s rodinou o uplynulém víkendu po návštěvě podzimní Flory Olomouc.

„Dcera je přímo nadšena. Kocourek se jí okamžitě uvelebil na klíně a kočička si přišla pro pohlazení, sotva jsme si objednali," popisovala.

„Kvůli dítěti jsem se zajímala o vakcinaci kočiček a personál mne ujistil, že jsou naočkovány," dodala a ocenila, že na stolku našla seznam s fotografiemi a příběhy zvířat.

„ Rázem to nejsou žádní anonymní společníci, ale můžeme je oslovovat jménem, víme, něco o jejich povaze i odkud do kavárny přišli, aniž bychom se neustále vyptávali servírky," pochvalovala si návštěvu kavárny pětačtyřiceti­letá žena.