Výpověď z objektu na Nových Sadech dostali provozovatelé před rokem. Od té doby spolek Pomocné ruce Olomouc složitě hledal náhradu a jednal s úřady, aby vyhlédnutou nemovitost vůbec mohl využít ke zřízení v regionu potřebné služby.

Nový azyl opuštěné kočky našly v drážním objektu nedaleko hlavního nádraží v Olomouci.

„Intenzivně jsme hledali nové prostory od chvíle, kdy jsme dostali výpověď na Dolní Novosadské. Zástupci Českých drah byli jediní, kdo se s námi byli ochotni bavit, když jsme řekli ‚kočky‘,“ popisovala nelehkou situaci předsedkyně spolku Pomocné ruce Olomouc Kateřina Sklenářová.

Na pronájem vhodných prostor v Jeremenkově ulici podepsal spolek smlouvu počátkem letošního roku a následně vyřizoval změnu užívání a nezbytný souhlas krajské veterinární správy. „Ten jsme získali v srpnu a v těchto dnech se stěhujeme,“ neskrývala úlevu Sklenářová.

Podle předsedkyně spolku se před vystěhováním z předchozího kočičího domova podařilo udat většinu zvířat do adopce.

Zbylá, většinou chronicky nemocná zvířata si dočasně rozebrali dobrovolníci.

„Kdo uvažoval o adopci, pro toho tehdy byla naše tíživá situace stimulem a kočičku si vzal. Zbylo nám jich kolem třiceti, z toho jedenáct šlo do kočičí kavárny. Zbytek jsme si vzali domů,“ líčila Sklenářová.

Vyšší nájem, ale dobré podmínky

Dalších dvacet zvířat ovšem postupně přibylo v domácnostech dobrovolníků, a to od lidí, kteří se obrátili na spolek s tím, že se zvířete chtějí za každou cenu zbavit.

„Přednostně jsme brali zraněná a nemocná zvířata. Bylo to náročné, ale je to za námi,“ dodala.

V objektu nedaleko obchodního domu Senimo má spolek k dispozici bezmála 100 metrů čtverečních ve druhém patře.

„Prostor je velmi šikovně rozčleněn na několik místností. Nájem je podstatně vyšší, než jsme platili na Novosadské, ale podmínky pro útulek a zázemí jsou velmi dobré,“ pochvalovala si.

Útulek oficiálně otevře v příštím týdnu, ale už v těchto dnech lidé opět naléhají, že chtějí umístit nechtěné nebo nalezené zvíře.

„Jen v pondělí jsme vzali devět kočiček. Příští týden očekáváme velký nápor,“ pokrčila rameny předsedkyně spolku.

Uvítají dobrovolníky a finance

Ten již nyní přivítá podporu dobrovolníků. Finanční, materiální, ale i pomoc s péčí o zvířecí svěřence a práci v zařízení. O některé dobrovolníky totiž přišel.

„Podařilo se nám získat dotaci od krajského úřadu a můžeme vybavit karanténu hospitalizačními boxy. Provoz útulku však bude finančně náročný, nájem je komerční, takže příspěvky přivítáme, nabízíme i možnost virtuální adopce chronicky nemocné kočičky. Velice uvítáme i dobrovolníky, kteří v útulku přiloží ruku k dílu. Zbyli jsme totiž jen tři,“ pobídla Sklenářová všechny olomoucké milovníky koček.

Spolek se stará o opuštěné a týrané kočky nejen v Olomouci, ale je útočištěm nechtěných zvířat z celého Olomouckého kraje. Od roku 2012, kdy začal v Olomouci působit, prošlo útulkem na 2000 koček. Stará se také o postižená zvířata, která by jinak nepřežila. Zajišťuje kastraci bezprizorních koček, aby nedocházelo k jejich přemnožení. Pravidelně sleduje jejich zdravotní stav.

Web spolku Pomocné ruce