V pořadí sedmým primátorem Olomouce se na nejbližším zasedání zastupitelstva, které je naplánováno na 5. listopadu, stane Miroslav Žbánek z hnutí ANO.

„Je mi velkou ctí, že mohu dnešním dnem završit to desetidenní vyjednávání o nové koalici. Velmi si vážím možnosti potkat se se všemi zástupci stran a hnutí, se kterými jsem strávil mnoho hodin nad tématy, problémy a jejich představami o tom, jakým směrem by se měla Olomouc ubírat,“ pronesl vítěz voleb Miroslav Žbánek. Nalézání shod i kompromisů podle něj probíhalo hladce a kultivovaně.

Čtyřkoalice se již dohodla i na personálním obsazení Rady města Olomouce. ANO má v jedenáctičlenné radě pět zástupců, ODS tři, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho radního.

Z bývalého vedení města se v novém složení objeví pouze Martin Major z ODS a lidovec Ladislav Šnevajs, ten ovšem jako neuvolněný radní tentokrát nebude vykonávat tuto funkci jako své zaměstnání.

Hejtman a klíče

Politická spolupráce byla stvrzena netradičně svazkem klíčů, protože vzájemná shoda jednotlivých stran byla klíčem k vytvoření koalice. Každý ze čtyř koaličních partnerů přidal vlastní klíč, čímž vznikl jeden svazek.

„ODS má velké zkušenosti s řízením samosprávy, a proto bych se tímto rád připojil k ostatním a přinášel řešení pro každodenní správu Olomouce,“ vysvětlil Martin Major. „Za KDU-ČSL vkládám do společného projektu klíč, který představuje tradiční hodnoty a myšlenky, na kterých byla Olomouc po staletí vytvářena,“ připojil se Ladislav Šnevajs.

„My jsme nováčkem. Náš klíč přidáváme ke společnému svazku jakožto symbol k otevřenému fungování radnice a k transparentnímu fungování města,“ prohlásil lídr hnutí SpOLečně Stanislav Flek. „Já přidávám klíč, který symbolizuje lepší budoucnost, prosperitu města a to směřování, na kterém jsme se všichni dohodli,“ uzavřel rituál Miroslav Žbánek.

U podepisování koaliční smlouvy nechyběl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Komunikace mezi městem a krajem nebyla vždy na dobré úrovni. Tímto bychom chtěli začít novou éru vztahů města a kraje,“ vysvětlil budoucí primátor. „Tohoto kroku si vážím a chtěl bych nové koalici popřát, aby se jí dařilo, byla pevná a aby se vždy dokázala domluvit na všech tématech, která povedou k rozvoji města i kraje,“ reagoval Okleštěk. 

Personální obsazení a resorty:

Miroslav Žbánek (ANO), primátor:
Kancelář primátora, interní audit a kontrola, územní plánování, strategie a řízení včetně řízení příspěvkových organizací a obchodních společností s majetkovou účastí města, mediální komunikace a marketing, zastupování statutárního města Olomouce navenek, Městská policie Olomouc.

Martin Major (ODS), náměstek primátora:
Investice, správa městských komunikací a MHD, ochrana obyvatel.

Matouš Pelikán (KDU-ČSL), náměstek primátora:
Smart City a informační technologie, evropské projekty a ITI, majetkoprávní záležitosti, bytová politika, Městská památková rezervace, Hřbitovy města Olomouce.

Pavel Hekela (spOLečně), náměstek primátora:
Kultura, životní prostředí, komise městských částí a detašovaných pracovišť, Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc.

Karel Konečný (ANO), náměstek primátora:
Školství a využití volného času, partnerství se středními a vysokými školami, Knihovna města Olomouce.

Markéta Záleská (ODS), náměstkyně primátora:
Cestovní ruch, Informační centrum Olomouc, sport a tělovýchova, Zoologická zahrada Olomouc.

Eva Kolářová (ANO), náměstkyně primátora:
Ekonomika, sociální služby a věci.

Neuvolnění členové (členství v Radě není jejich oficiálním zaměstnáním):
Jan Holpuch (ODS)
Miloslav Tichý (ANO)
Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL)
Milan Feranec (ANO)