V Olomouci navíc Týden knihoven odstartuje oslavy 120. výročí založení první veřejné knihovny ve městě. Nejrůznější akce se pak budou konat až do konce roku.

„Amnestie pro čtenáře trvá celý týden, v úterý pak registrujeme čtenáře do konce roku zdarma. Spoustu akcí jsme připravili v dětském oddělení, ať už jsou to výtvarné dílničky, literární nebo výtvarná soutěž,“ informovala ředitelka olomoucké knihovny Lenka Prucková.

V oddělení pro dospělé čtenáře je zase výstava fotografií Kamila Součka „Kuba. Ulice, káry, propaganda“.

Návštěvníci se mohou podívat i na výstavku o Václavu Havlovi, která připomíná jeho narozeniny.

„Nabízíme amnestii, kterou využívají hlavně zahálčiví čtenáři. Někdy se nám díky tomu vrátí i knihy, u nichž jsme už nevěřili, že se nám tady objeví,“ uvedla vedoucí uničovské knihovny Soňa Holoubková.

Kromě toho budou mít návštěvníci možnost tisknout a být na internetu po celý týden zdarma. Nechybí ani možnost bezplatné registrace nových čtenářů.

Uničovští mohou také zajít ve čtvrtek 8. října v 18 hodin na astrologickou besedu s manželi Myslikovjanovými z Olomouce.

„V pátek zase pořádáme pro děti zábavné dopoledne, nějaké soutěže, kvizy s odměnami. Po celý týden taky budeme prodávat vyřazené knihy,“ dodala Holoubková.

Také v Litovli počítají s tím, že zapomnětlivcům odpustí poplatek za pozdní vrácení knih.

„Pořádáme i společné čtení. Je to akce spojená se soutěží Kniha mého srdce, kdy si paní učitelky vybraly dětské knížky z TOP 12. Číst je pak budou litovelští divadelníci,“ uvedla Olga Sieglová z dětského oddělení. Chybět nebude ani literární soutěž Chytrolín, kde děti musejí projevit znalosti z literatury. Také tady se noví čtenáři mohou přihlásit zdarma.

Ve Šternberku si kromě odpuštění pokut za opožděné vrácení připravili na úterý Den otevřených dveří s registrací čtenářů na rok zdarma.

„Pořádáme i akci pro prvňáčky, kteří mohou během celého týdne kdykoli přijít a dostanou čtenářský průkaz na rok zdarma,“ doplnila vedoucí knihovny Ivana Pajtlová.