Portolánový (námořní) atlas katalánského autora Jamese Olivese z roku 1563 objevili zaměstnanci Vědecké knihovny v Olomouci při stěhování v květnu 2006. „Na první pohled bylo jasné, že jde o opravdový unikát, který zůstal zapomenut snad i díky nenápadnému vzhledu,“ řekl objevitel vzácného díla Jiří Glonek z Vědecké knihovny.

Atlas zobrazuje přístavy či zálivy Středozemního a Černého moře a severní část Atlantiku. Lidé si jej mohou prohlédnout zdarma denně od 9 do 18 hodin do 2. listopadu.

„Návštěvníci uvidí originál atlasu a zalistovat si budou moci maketou, která má stejně jako původní atlas šest mapových pegramenových listů. Pergamen vyráběli v Koželužnách Otrokovice, ruční papír ve Velkých Losinách,“ uvedl organizátor Jiří Rudolf z nadačního ústavu. Na panelech bude možné i srovnat současné mapy se středověkými.

Prvním vlastníkem atlasu byl císařský dvorní lékař Vilém de Brand z německého Düsseldorfu. Jeho knihovnu odkoupil klášter Louka u Znojma. Odtud pak doputoval do Olomouce. Podobných exemplářů je na světě jen pět.