Úprava veřejného prostranství v prostoru mezi ulicemi Foerstrova a Dobnerova spočívala zejména v novém dláždění a doplnění mobiliáře. Před poštou zůstal mladý platan, jehož okolí doplní záhon s vyššími trvalkami, které porostou i v dlouhém záhonu lemujícím cyklostezku.


Nahrává se anketa ...

„Místo bylo dříve využívané ke stánkovému prodeji a s touto možností se počítá i nadále. I v nově řešeném území mají prodejci místo, kde mohou nabízet sezónní zboží, jako třeba ovoce, zeleninu nebo květiny,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Během podzimu zde ještě zahradníci vysadí dva nové stromy, nízké keře a založí trvalkové záhony. Úprava veřejného prostranství si podle radnice vyžádala celkově na 5,3 milionu korun.

Street Art Festival v Olomouci 2023. Kotelna v Čajkovského ulici.
V Olomouci přibyly nové obří malby i vybarvené hřiště. Podívejte se

Nové přechody, ostrůvky i retardér

Souběžně s touto investicí probíhaly práce také v části ulice Na Vozovce propojující Foerstrovu a Kmochovu ulici, kde se jednalo o řešení cyklistické dopravy a rekonstrukci chodníků podél komunikace, včetně obnovení asfaltového povrchu silnice.

Součástí stavby byla také úprava veřejného osvětlení. Úprava se týkala i parkovacích zálivů.

„V rámci stavby byly také doplněny přechody pro chodce a místa pro přecházení, přejezdy pro cyklisty, ostrůvky i zpomalovací práh. To vše jsou řešení, která přispívají k bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu. Právě bezpečnost je pro všechny aktéry, kteří do přípravy projektu a stavby vstupují, tím nejdůležitějším kritériem,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Miloslav Tichý.

Proměna veřejného prostranství v Legionářské ulici. Přibylo posezení i zeleň.
Proměna v Legionářské. Přibylo posezení i zeleň. Líbí se vám?

V průběhu října a listopadu se plánuje ještě výsadba sedmadvaceti alejových listnatých stromů.

„Mělo by se jednat o duby, jerlíny japonské a hrušně Calleryovy. Trávníky pak doplní také plochy s výsadbou půdopokryvných keřů,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Náklady na realizaci této části stavby byly 11 milionů korun, přičemž 4,2 milionu korun pokryla dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a 247 tisíci korunami přispěl Olomoucký kraj.