V dílně na Olomoucku stojí hnědá kostra Škody 440 alias Spartaku z 50. let minulého století. Renovace dobového skvostu zabere ještě několik měsíců.

Mezi auty zaparkovanými na dvoře se leskne béžová oktávka se sněhově bílým volantem, ta už má časově i finančně náročný proces za sebou.

„Kromě laku a čalounění vše zvládáme sami. Renovace většinou zabere maximálně rok,“ říká hlavní mechanik Petr Buřval za souhlasného přitakávání dalších členů uničovského klubu.

 

Tomu nejstaršímu je 74 let, přesto se Pavel Fiala aktivně účastní týmových akcí.

„Bez navigace, jen s mapou. Po cestách hledáme různé indicie a plníme úkoly, třeba sbíráme razítka od starostů a fotíme se s policií,“ popisuje vitální senior.

Předseda klubu Petr Pavelčík má dle svých slov sbírku asi 16 aut a 25 motocyklů. Mezi nejvzácnější kousky řadí škodovácké tudory.

„Třeba tenhle kabriolet je rarita, protože byl určený pouze na vývoz do zahraničí a u nás se neprodával. Koupil jsem ho od pána v Holandsku, který si ho v roce 1951 pořídil jako své první auto,“ vypráví a ukazuje fotku na zdi dílny.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube/se svolením Václava Outraty

Náhlé těhotenství ze "seicenta"

Zájem u veřejnosti budí i další klenoty Klubu postarších vozidel Uničov. V případě motorek je to například německá DKW 250 NZ z roku 1939 anebo československé Jawy, takzvané kývačky a panelky.

Společnost jim dělá trabant, Volkswagen Brouk či Fiat 600.

„Do něj nesmí ženské. Každá, která fiatem jela, náhle otěhotněla,“ směje se ředitel a zakladatel klubu Adam Koňárek.

Právě on byl iniciátorem netradičního výletu k maďarskému jezeru. Nápad vznikl, když si z nostalgie koupil žigulíka.

„Moje srdeční záležitost, s rodiči a bráchou jsme v tomto autě jezdívali k Balatonu. Napadlo mě, že bych to po 30 letech zopakoval,“ vysvětluje.

Nechtěl jet sám, oslovil proto svoje kamarády z okolí Uničova. Pětidenní expedice se nakonec zúčastnilo 11 aut a 2 motorky.

Následovaly zážitky v podobě Expedice Severka inspirované seriálem Most!, toulek po Slovensku nebo Rallye to Hel(l), 750 kilometrů dlouhého závodu na pobřeží polského poloostrova.

„O půlnoci jsme vyrazili z Uničova s tím, kdo bude první u moře,“ vzpomínají účastníci.

Další dobrodružství překazila pandemie, nadšenci tak čekají, až opět budou moci překonávat nejen hranice okresů, ale i sousedních států.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube/se svolením Václava Outraty

Neskutečný relax

Pro letošek počítají hlavně s červencovou pětidenní tour po ČR, případně po Slovensku. A také s tradičním víkendem na pionýrech.

„Každoročně si za cíl zvolíme pořádný kopec a ten vyjedeme. Pokořili jsme Ski centrum Kohútka, Praděd až k věži, loni jsme dojeli na vrchol Ještědu. Letos v srpnu chceme zdolat Velkou Javořinu,“ prozrazuje Adam Koňárek. Až to situace dovolí, na starých Jawách plánují vyjet i do Rumunska na Festival Banát.

Při expedicích nechybí profesionální dokumentarista Václav Outrata. Fotí, zveřejňuje aktuality na facebookové stránce Klub Postarších Vozidel Uničov a točí film pro památeční DVD.

Dokumenty jsou veřejně dostupné na YouTube, premiéra bývá k vidění i v uničovském kině.

„Neskutečné odreagování, relax. Ty zážitky jsou k nezaplacení,“ uzavírají hanáčtí patrioti, kteří na cestách propagují firmy a partnery z Olomouckého kraje.