„Klokani králíkovití k nám byli přivezeni ze zoo v Plzni, a když jsme je z izolace stěhovali na místo, kde jsou v současné době, tak ho jeho matka vyhodila z vaku, což je u vačnatců při stresu normální reakce,“ vysvětlila Veselá.

„Případného predátora tak upoutá mládě, což je sice kruté, ale z hlediska druhu je cennější matka než mládě a za druhé s prázdnou kapsou se matce lépe utíká,“ uvedla zooložka, která vzala mládě k sobě domů na umělý odchov.

Fichtlík se má dobře, přibírá na váze a spí v přepravce, která se používá na přenášení koček. Ze začátku dostával desetkrát denně ředěné neslazené kondenzované mléko. Pak to bylo ovoce a zelenina, granulky pro býložravce. Jeho nejoblíbenější jídlo jsou ale rohlíky.

Za dobu, co žije v rodině Veselých, si malý Fichtlík na lidskou přítomnost už zvykl. „Za normálních okolností by se nenechal držet. Když ho mám puštěného, tak za mnou skáče a vždycky za mnou přijde,“ uvedla zooložka.

Kdyby teď klokánka pracovníci zoo vrátili k matce, zabila by ho. „Tihle klokánci jsou samotáři a navzájem jsou k sobě velice nesnášenliví. Snese se jen samec se samicí, ale ne až tak, že by spolu rádi seděli. Pokud by se k nim dostal další klokan stejného druhu, tak by na něj agresivně zaútočili,“ dodala Veselá.

A jaký bude další osud klokánka? Pracovníci zoo se ho pokusí zařadit do skupiny. „Pokud to nepůjde, budeme se snažit nabídnout ho jiné zoo, kde klokánky chovají a kde o něj budou mít zájem,“ dodala mluvčí zoo na Svatém Kopečku Hana Labská.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika