„O víkendu jsme byli s rodinou na chalupě a sousedovic pes si z procházky donesl dvě klíšťata. Prohlédla jsem dceru a po nohavici jí jedno lezlo,“ uvedla šestatřicetiletá Lenka Munková z Olomouce.
Odborníci upozorňují, že lidé by měli na klíšťata pamatovat, vhodně se obléknout na výpravu do přírody, použít repelent a po návratu z lesa se prohlédnout. „Čím kratší dobu klíště saje, tím je riziko přenosu nákazy menší,“ uvedl Josef Chmela z olomoucké hygienické stanice.
„Jarní aktivita klíšťat začala dříve, přestože mrazíky ji poté trošku pozastavily. Květen je každopádně měsícem nejvyšší aktivity klíšťat, zejména jeho druhá polovina,“ upozornil.
Epidemiologové na Olomoucku letos zatím nezaznamenali žádný případ klíšťové encefalitidy. „Ale to neznamená, že se nikdo nenakazil, protože než se objeví první příznaky, tak to chvíli trvá,“ uvedla epidemioložka Maria Stránská.
Naopak s lymeskou boreliózou se už letos lékaři setkali. „Jsou to většinou chronické případy, kdy se projevy vracejí,“ poznamenala Stránská.
Na očkování proti klíšťové encefalitidě je podle Jany Vlčkové, která se očkováním zabývá mnoho let, stále čas, přestože mnozí lékaři doporučují aplikaci vakcíny v zimních měsících, kdy jsou klíšťata v klidu.
„Očkovat se mohou nechat zájemci celoročně. Je ale zapotřebí použít takzvané zkrácené schéma, aby byli rychleji chráněni. Pomáhá až druhá dávka,“ uvedla Vlčková. Zájem o preventivní injekce je podle ní velký a stále se zvyšuje.
Proti lymeské borelióze zatím účinná vakcína pro lidi neexistuje.
Jak vytáhnout klíště
Pokud najdete na těle klíště, musíte místo přisátí nejprve vydezifinkovat, například Jodisolem. Rozhodně nenanášejte mastný krém nebo olej, který sice klíště zadusí, ale to zároveň vyvrhne obsah střev i s potenciální nákazou do rány.
Klíště uchopte speciálními kleštičkami nebo přes navlhčenou látku a pohybujte cizopasníkem ze strany na stranu. Klíště by se mělo po pár minutách pustit. Je zbytečné jím kroužit a lámat si hlavu, zda proti či po směru hodinových ručiček. Nebo omotejte konec špejle vatou a klíště kývavým či krouživým pohybem z rány uvolněte. Rozhodně se jej nesnažte vytáhnout holými prsty.
K dostání je podle odborníků i sada na vytahování přisátého klíštěte, která obsahuje právě speciální pinzetu s neostrými hranami.
Pokud v ráně zůstane část klíštěte, podle odborníků to nevadí, dezinfekce si s tím poradí.