„Včera jsem našla jedno klíště. Ještě nebylo přisáté. Už to začíná. Trochu brzy,“ popisovala v pátek seniorka, která bydlí nedaleko olomouckých Čechových sadů, kam chodí nejčastěji na procházku se svým psem. Tomu v kožichu parazita objevila, prvního v letošním roce.

Že nebývalé teplo podpořilo aktivitu klíšťat, a to i v městských parcích, potvrdil Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

„Na dnešek, 4. března, už platí druhý stupeň aktivity,“ poukázal odborník na aktuální biometeorologickou předpověď Státního zdravotního ústavu a Českého hydrometeorologického ústavu.

V části Olomouckého kraje plat v pondělí 4. března 2024 druhý stupeň aktivity klíštěteV části Olomouckého kraje platil v pondělí 4. března 2024 druhý stupeň aktivity klíštěteZdroj: ČHMÚ

Druhý stupeň znamená mírné riziko. Před cestou do přírody je doporučeno užití repelentu, lidé by si neměli sedat v porostech. Důležitá je prohlídka těla po návratu domů.

„Největší riziko je na osluněných místech: jižní stráň, chráněná před studeným větrem, na okraji lesa, kde je současně i vlhko,“ popsal odborník typické místo, kde nyní bude klíště obecné dosti aktivní.

Právě takové lokality ale současně přitahují i výletníky, potenciální hostitele zákeřného parazita.

Z Olomouce na Přerov vyrůstá dálnice. Stavba úseku D55 Olomouc - Kokory jde podle plánu. Na snímku zářez poblíž Strejčkova lomu, 29. února 2024
Stavba D55 razí cestu z Olomouce na Přerov. Takto teď vypadá

Plošně nyní platí druhý stupeň aktivity klíštěte v Olomouckém kraji zejména pro nižší polohy Olomoucka, jihovýchod Prostějovska a okres Přerov.

Přisátá klíšťata i v podhůří Jeseníků

Klíšťata jsou však v těchto dnech aktivní i v podhůří Jeseníků v nadmořských výškách okolo 550 metrů. Dokladem je Karel Paterna, jenž parazita našel na svém těle poslední únorový den.

„V lese si dělám samovýrobou dřevo na další sezonu. Cosi mě svrbělo v jamce pod kolenem. Podívám se blíž a ono klíště! Bylo malé, už trochu napité. Zarazilo mě to, protože tu žádná tráva ještě neroste. Ale ještě víc mě zarazilo, když jsem se podíval do kalendáře: letošní první klíště jsem chytil 29. února," popsal Paterna.

Proti klíšťové encefalitidě je čtyřicátník naočkovaný. Kdo o tom uvažuje, má nejvyšší čas, protože protilátky se vytvoří až 14 dnů po druhé dávce. Ochrana očkováním proti borelióze zatím možná není.

V lužních lesích na Olomoucku už voní medvědí česnek. Na snímku Království u Grygova, 29. února 2024
V lesích kolem Olomouce už voní medvědí česnek, přispělo nezvykle teplé počasí

12 případů boreliózy za leden

Státní zdravotní ústav eviduje za leden v Olomouckém kraji 12 případů onemocnění lymeskou boreliózou. Jedná se však o nákazy z loňska, kdy za celý rok bylo v kraji zaznamenáno 294 případů této zoonózy. Klíšťové encefalitidy bylo vloni v kraji prokázáno 21 případů.

Lymeská borelióza, která je v České republice mnohem častější než klíšťová encefalitida, se léčí antibiotiky. Usmrcují bakterie zvané borélie. Ty se vyskytují až ve čtvrtině klíšťat, a to ve střevech, odkud se spolu se slinami dostávají během sání do těla hostitele. Léčba boreliózy trvá týdny i několik měsíců. Mnoho pacientů po nákaze trpí trvalými následky.

Vědci v posledních letech vyvíjejí „univerzální“ vakcínu, která zabrání přenosu všech nemocí z klíštěte. V roztoči objevili bílkovinu, jejíž produkci když zablokují, parazit zahyne.

Postup při odstranění klíštěte:

Místo dezinfikujte, nejlépe dezinfekčním přípravkem na bázi jodu. Pomocí navlhčené textilie lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu, dokud se neuvolní. Na klíště nesahat holýma rukama. Lze použít také speciální pinzety nebo karty se zářezy. Místo opět dezinfikujte.

Místo, kde bylo klíště přisáté, je nutné několik týdnů pozorovat, pokud nemáte jistotu, že nebylo přisáté déle než několik hodin. Sání klíštěte přirozeně vyvolává na kůži zarudnutí, které může trvat až tři dny. Pokud se zarudnutí nezvětšuje a nezhoršuje, klíště nebylo infikováno. Pokud ale skvrna nemizí, zvětšuje se a objevuje se v ní výrazný střed, pak je nutné poradit se s lékařem. Objeví-li se do několika týdnů i zvýšená teplota, únava a další příznaky, které se podobají chřipce, neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Zdroj: KHS Olomouckého kraje