Dva nemocní jsou aktuálně v péči infekčního oddělení Nemocnice Prostějov.

Červnových případů je podle odborníků více i vzhledem k tomu, že se lidé častěji vydávali na procházky do přírody a po mimořádně suchém dubnu opět přálo počasí klíšťatům, jejichž aktivita byla vysoká.

„Počasí přálo klíšťatům, v porostech bylo vlhko, byla vyšší aktivita klíšťat. Lidí bylo v lese více, protože byla omezení kvůli koronaviru, zakázány byly hromadné akce. O to více se lidé chodili procházet do přírody,“ shrnul Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Ilustrační foto
Covid na Olomoucku: Netřeba vracet jarní restrikce, uklidňuje hygienička

Za prvních šest měsíců evidují hygienici v Olomouckém kraji celkem 13 případů klíšťové encefalitidy. Vloni to bylo 8.

Více pacientů s klíšťovou encefalitidou zaznamenali na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov.

„Zatím jich letos bylo patnáct. Prozatím byly průběhy onemocnění spíše středně těžké. V tuto chvíli máme hospitalizovány dva pacienty,“ uvedl v pátek primář infekčního oddělení Zdeněk Prokeš.

Inkubační doba je u této nákazy do 21 dní a podle Mazánka lze předpokládat, že se vzhledem k příznivému počasí pro aktivitu klíšťat ještě další případy „klíšťovky“ objeví.

Klíšťata přenášejí kromě klíšťové encefalitidy také další onemocnění, nejčastějším je lymská borelióza. V Olomouckém kraji je za prvních šest měsíců letošního roku evidováno 111 případů, což je méně než vloni.

Spolehlivou prevencí je v případě klíšťové encefalitidy očkování.

MUDr. Milan Provazník, Poliklinika AGEL Olomouc
Úpal, průjem, klíšťata. Olomoucký lékař radí, jak na letní strasti