Celkem šest klientů šternberského Vincentina se do svých pokojů poprvé podívá začátkem nového roku.

Další klienti se těší na nové bydlení ve Šternberku i Uničově.

V obci nedaleko Šternberka vyrostl rodinný dům, který nabízí čtyři pokoje, dva dvoulůžkové a dva jednolůžkové, ale i společné prostory, jako je obývák, jídelna, kuchyňka a sociální zařízení.

„Bydlet tady bude šest klientů s poruchou autistického spektra v kombinaci s mentálním postižením. Jejich věkové rozmezí je přibližně od 24 do 33 let. Budou to ženy i muži," sdělil Honza Straka, vychovatel šternberského Vincentina – poskytovatele sociálních služeb, který bude od ledna vedoucí domova se zvláštním režimem v Lužici.

Podle něj je podobný typ bydlení velmi důležitý. Cílem je umožnit klientům zapojených zařízení sociálních služeb opustit velké instituce ústavního typu a začít život takový, jaký je běžný pro jejich zdravé vrstevníky.

„Ve stávajících prostorách, kde jsou klienti ve větších počtech, se mnohem obtížněji zajišťuje nezbytná míra soukromí, i možnost jejich vlastní volby toho, jak chtějí trávit volný čas či jak se chtějí třeba stravovat," sdělil Honza Straka.

„Chceme se přiblížit běžnému životu normálního vrstevníka, mladého člověka okolo třicítky," doplnil.

Nový dům pro klienty Vincentina v Lužicích u Šternberka

Jeden z pokojů v novém obydlí Vincentina v Lužicích u Šternberka. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

68 klientů bude bydlet ve "svém"

Sami klienti, kteří se do nového typu bydlení stěhují ať už ve Šternberku, Lužici či Uničově, se na změnu připravují už několik let.

„Skupinu, která tady bude bydlet připravujeme už více než tři roky. Jezdí na společné akce, aby se seznámili," doplnil vedoucí lužického zařízení s tím, že v budově nebude chybět ani dohled odborného personálu, který bude fungovat dvacet čtyři hodin denně.

Slavnostní otevření nových prostor se kromě obce Lužice v úterý dopoledne uskutečnilo ještě ve Šternberku a Uničově.

Podle Karla Ryjáčka, ředitele Vincentina, je přestřižení pásky pomyslným závěrem celostátního pilotního projektu transformace šternberského zařízení poskytujícího sociální služby.

„V rámci celého projektu nové bydliště našlo a najde celkem 68 klientů. Ve Šternberku už máme dva byty rok a půl obsazené, od 1. července jsme rozšířili služby v Šumperku, kde bydlí celkem osmnáct lidí a na Olomoucku se stěhování bude týkat čtyřiceti dvou klientů," vysvětlil ředitel.

Nová obydlí za 52 milionů

Kromě lužického rodinného domu vyrostly podobné dva objekty i ve Šternberku, každý pro šest klientů.

V Uničově pak stojí dva patrové domy, kde nový domov najde dvacet čtyři osob se zdravotním postižením.

Náklady se vyšplhaly na 52 milionů korun, celá akce byla financovaná z Evropského sociální fondu a z rozpočtu České republiky.

Kdo by se chtěl do zařízení podívat, může tuto sobotu 20. prosince. Všechny budovy se totiž od 9 do 12 hodin otevřou veřejnosti.