Jednu z výjimek tvoří obyvatelé Droždína, kteří se i v nouzovém stavu odmítli vzdát všech svých tradic. Místní část Olomouce letos sice přijde o koledu i obecní hody, které se měly konat v neděli 12. dubna, ale hrkači a klapači o sobě dávají vědět.

Rachot chtějí dělat ze svých pozemků. Ráno, v poledne i odpoledne.

„Začínáme na Zelený čtvrtek od 15 hodin. Klapat bude každý sám na své zahradě po dobu 5 minut, abychom byli slyšet po celém Droždíně,“ popsal předseda komise městské části Rostislav Hainc netradiční domluvu se spoluobčany.

Zapojit se může úplně každý, kdo má zájem. Děti i dospělí.

„Abychom společně měli lepší náladu a nenechali zahynout tradice, které se u nás každoročně dodržují,“ vysvětlil Hainc.

Mše online
Online budou vysílány například veškeré obřady v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Věřícím stačí naladit YouTube kanál s názvem Svatý Kopeček TV.
„Bazilika bude otevřena každý den od 8.30 do 19.00, vyjma časů obřadů. Veřejně přístupný Boží hrob z důvodu karantény v bazilice není,“ stojí na webu farnosti.
Přehledný seznam s odkazy na výběr mší nabízí webová stránka www.mseonline.cz, kde jsou zahrnuty kostely či chrámy z celé republiky. 

Bez krojované obchůzky

Právě na Zelený čtvrtek podle pověsti odlétají zvony do Říma. Po tři dny je především na vesnicích a v menších městech zastupují dobrovolníci s trakaři, řehtačkami a dřevěnými klepadly.

Nepřeslechnutelná armáda děvčat a chlapců končí své burácení v Bílou sobotu návštěvou domácností a následným rozdělením výslužky.

Například v Senici na Hané se loni v tento den sešlo dvacet šest dětí. Společně vykoledovaly přes 11 tisíc korun, k tomu hromadu sladkostí. Tentokrát musí slušný přivýdělek oželet, akce se kvůli mimořádným opatřením vůbec nekoná.

„Nic nebude,“ reagoval stručně a výstižně starosta Velkého Týnce Petr Hanuška na dotaz Deníku.

V neděli 12. dubna se v místním kostele měl uskutečnit velikonoční koncert. Duchovní hudby se zájemci nedočkají, stejně jako tradiční obchůzky koledníků obcí.

Stejná situace nastala ve Velké Bystřici. Jakým způsobem letošní oslavy Velikonoc proběhnou, členové Folklorního souboru Haná netuší. Jedno je však jisté, jimi pořádané akce nebudou.

„Pro letošní rok jsme společnou obchůzku městem zrušili,“ informoval organizační vedoucí Milan Heřman.

Nařízení vlády respektuje i Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané.

„Jsme rádi, že všichni naši členové se těší dobrému zdraví. Věříme, že si to příští rok vynahradíme,“ uvedl za soubor Zbyněk Slezáček.

Letos zůstanu doma, aspoň si přispím

Už v pondělí mimořádnou situaci v České republice možná ocení většina žen. Modřin od ručně vyrobených nebo kupovaných tatarů ubyde.

Skupiny koledníků nahradí osamělí muži s pomlázkou, případně dvojice. A samozřejmě s rouškou zakrývající ústa i nos.

Dá se proto předpokládat, že domácnosti budou obcházet hlavně děti, protože konzumace chlebíčků či štamprlí u štědrých hospodyněk je bez sundání ochranných pomůcek nereálná.

„Letos zůstanu doma, aspoň si přispím. Trajdat někde s rouškou, navíc bez party, to by mě nebavilo,“ má jasno osmadvacetiletý Petr z Olomouce.

Ženy letos připravují méně vajec a dobrot. S četnými návštěvami už předem nepočítají.

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD po středečním jednání Ústředního krizového štábu oznámil, že současná opatření jsou dostačující a před Velikonoci se zpřísňovat nebudou. Veřejnost by si ale podle něj měla uvědomit možné riziko nákazy virem Covid-19.

„Věřím, že lidé jsou a budou rozumní a nepustí domů někoho, kdo by jim tam mohl potenciálně zanést nějakou nemoc,“ řekl s tím, že i bohoslužby budou muset být odslouženy dálkově. Návrh povolit setkání alespoň menším skupinkám osob totiž zatím schválen nebyl.