Olomoucké arcibiskupství se navíc chystá do konce příštího roku zhotovit kopii legendární dřevořezby.

Gotická soška vítala poutníky na místě dnešní obce Cholina už od doby počátku patnáctého století.

Lidé si chodili k Panně Marii Cholinské vyprošovat pomoc a do doby, než vzniklo slavnější poutní místo na Svatém Kopečku, byla Cholina nejvýznačnějším poutním místem na Hané.

Soška Panny Marie cholinské, která platí za ochránkyni Hané, byla v cholinském chrámu až donedávna.

Před čtrnácti lety se ale podařilo třem zlodějům sošku z kostela Nanebevzetí Panny Marie ukrást a prodat ji do Rakouska. Vzácný klenot se nakonec našel až po deseti letech ve Vídni u starožitníka Alfreda Kolhammera.

„Je zjevné, že podobné krádeže dělají lidé, kteří jsou odborníky. Oni sami ale nekradou, posílají tam lidi, kteří pro ně pracují,“ poznamenal arcibiskup Jan Graubner.

Na Hanou se ovšem madona vrátila až po bezmála třech letech soudních sporů s českým státem. Kolhammer, který vzácnou dřevořezbu koupil od překupníka, totiž tvrdil, že ji na své náklady opravil a dokonce požadoval finanční náhradu.

Rakouský soud nakonec rozhodl, že svými neodbornými zásahy sošku naopak poškodil. Madona totiž přišla o svoji barevnou vrstvu a také o kurunku Ježíška a svatozář panny Marie.

„Čekali jsme deset let na to, až se madona opět objeví. Radost, která teď vládne u lidí nejen v naší farnosti, se nedá popsat. Každý ji má v hloubi svého srdce,“ neskrýval radost kněz cholinské farnosti Josef Trtík.

Po loňském návratu sošky se sešla komise odborníků, která se rozhodovala, jak s gotickým skvostem naložit dál.

„Soška byla v havarijním stavu. Nejen kvůli nevhodným zásahům, ale i kvůli uložení v nevhodném prostředí,“ líčila Alena Jemelková z památkového oddělení olomouckého arcibiskupství.

Vznikne dokonalá kopie

Soška dokonce prošla přístrojem CT v nemocnici na Klášterním Hradisku.

„Byla poškozená a napadená dřevokazným hmyzem, ale jinak ve velmi dobrém stavu. Považuji to za zázrak," řekla Miroslava Trizuljaková, která se ujala restaurátorských prací.

Ty spočívaly zejména v upevnění rozpadlých kousků polychromie a ve speciálním nátěru sošky.

V cholinském kostele podle slov pátera Trtíka už jsou přichystaná důkladná bezpečnostní opatření. To největší má ale vzniknout do konce příštího roku, kdy má být dokončena věrná kopie cholinské madony.

„Ta bude moci být kdykoli zaměněna s originálem. Nikdo nebude vědět, kde bude v danou chvíli originál a kde kopie,“ vysvětlila Jemelková.

Arcibiskupství počítá s tím, že po vzniku kopie bude originál vystavený po určitou dobu v Arcibiskupském muzeu. Sto tisíc na restaurování uvolnilo olomoucké hejtmanství a stejnou částku dalo i na vytvoření kopie. Její zhotovení bude stát celkem sto čtyřicet tisíc korun.