„Moc je nechvalte, oni by zpychli. Chválou je třeba šetřit,“ řekl Klaus na adresu žáků, Navrátil naopak tvrdil, že pochvala může mít motivační účinek.
Prezident trpělivě odpovídal žákům na jejich dotazy a prozradil, že původně chtěl být zeměměřičem, akorát si nevzpomněl, jestli někdy ve škole opisoval. „Nejdůležitější jsou jazyky a v této době to platí dvojnásob,“ tvrdil. „A matematika, ta je absolutně zásadní. Zrušit maturitu z matematiky - to je konec světa,“ prohlásil Klaus. Také se přiznal, že politiky rozděluje podle toho, zda sportují, nebo ne. „Na těch, co nikdy nesportovali, je to vidět. Neumějí prohrávat,“ vysvětlil.

Prezidentování Klause baví, tvrdí, že je i jeho koníčkem, přestože za posledních deset dní spal na sedmi postelích. „Ta práce se mi líbí, je to ale i břemeno. V ústavě není psáno, že jako prezident musím jet na návštěvu Olomouckého kraje. Já si život zahušťuji sám. Taky tam nikde nestojí, že mám napsat knihu,“ řekl Klaus.

Žáci osmé třídy po besedě prohlásili, že je prezident uspokojil. „Na ty naše hloupé otázky odpovídal dobře a chytře,“ tvrdil Pavel Lexmaur. Proč šel prezident na církevní školu, objasnil arcibiskup Jan Graubner. „Je to jeden z plodů našeho setkání v Lánech, kdy přišla řeč na postavení církevních škol a on zareagoval: vida, ještě jsem na žádné církevní škole nebyl,“ uvedl Graubner. „V některých věcných otázkách máme rozdílné názory, ale osobní vztah je mezi námi hezký,“ dodal. „Já nejsem člověk, který by chodil do kostela, ale totálně respektuji náboženství a církve. Demonstruji to celou řadou mých účastí na nejrůznějších věcech a jsem rád, že do mé návštěvy kraje byla zařazena tato škola,“ prohlásil Klaus.

Základní školu svaté Voršily navštěvuje 225 žáků. Zájem je takový, že několik musel ředitel dokonce odmítnout. „Jsme vázáni osnovami a navíc máme jen předmět křesťanské výchovy, ale od příštího roku budeme mít vlastní vyučovací program,“ upřesnil ředitel Navrátil. Do církevní školy chodí většinou děti z katolických a evangelických rodin, výjimečně se mezi nimi najdou i ateisté. Do společné motlitby s třídním učitelem jednou týdně ale nejsou nuceni.