Původní záměr počítal s tím, že proměna zchátralého areálu v hotel začne už na jaře tohoto roku. Plány však nabraly zpoždění. Důvod?

Podle spolumajitele objektu, jednatele společnosti Santis Invest Radima Garlíka, je na vině především vleklý soudní spor s Náboženskou maticí, která si činila restituční nároky.

Určovací žaloba postupně oběhla několik soudních instancí a definitivní tečku za tahanicemi učinilo až její zamítnutí Ústavním soudem letos v dubnu.

„Soudy se táhly celé čtyři roky. Nevěděli jsme, jak vše dopadne a bylo tak velmi nejisté investovat. Jistotu máme až nyní,“ vysvětlil Garlík.

Areál kláštera, který zprvu obýval řád dominikánek a později v něm našli útočiště Voršilky, patří k nejzachovalejším středověkým stavbám ve městě. Po roce 1950 až téměř do konce minulého století našla v klášterních zdech své sídlo poštovní škola.

Památkáři nyní upozorňují na velmi špatný stav areálu, který se dočkal posledních důkladnějších oprav už v devadesátých letech před povodněmi. Tehdy došlo mimo jiné k rekonstrukci kotelny a některých učeben, novým nátěrům i k odstranění dřevomorky a opravě střech.

„Pro časovou tíseň již nedošlo k opravě dívčího internátu v zadním traktu budovy. Ten ovšem před třinácti lety nebyl zdaleka v tak zoufalém stavu jako dnes,“ uvedl Jaromír Dolníček, který byl v devadesátých letech ředitelem školy.

Klášter za 30 milionů

Od té doby objekt na svou opravu čeká. Nynější majitel jej před čtyřmi lety koupil od města za třicet milionů se záměrem přebudovat bývalý klášter na pětihvězdičkový hotel. Po průtazích se začíná rýsovat nový termín.

„Když vše dobře půjde, mohli bychom za rok a čtvrt s rekonstrukcí začít,“ doufá Garlík.

Ten řešil před několika dny celou záležitost i na schůzce s primátorem Martinem Novotným.

„Pan majitel mě informoval o uplynulých majetkoprávních sporech i o tom, že se v budově snad konečně začne po letech něco dít a chtějí postupně opravovat, což samozřejmě vítám“ řekl primátor.

Dokončení přestavby za několik let

„Kontroly potvrdily, že dům není v dobrém stavu. Nařídili jsme provedení podle zákona nezbytně nutných prací, aby se zamezilo dalšímu chátrání, především aby byla provizorně zajištěna střecha do objektu nezatékalo. Některé práce již byly provedeny. Nyní pokračuje jednání s majitelem o tom, aby byl zhotoven celý projekt,“ informovala Vlasta Kauerová, vedoucí Odboru památkové péče olomouckého magistrátu.

„Čekali jsme na definitivní výsledky stavebně historického průzkumu, podle nich teď musíme projekt upravit,“ vysvětlil majitel.

Pokud schvalování stavebním úřadem a další náležitosti projdou bez větších komplikací, mohlo by se podle jeho odhadu s přestavbou na hotel začít přibližně za patnáct měsíců, s úplným dokončením rekonstrukce se musí počítat v řádu několika let.

Knihovna i pivovarská hospoda

Majitelé se budou snažit sehnat na rekonstrukci další prostředky.

„Snažili jsme se dvakrát získat dotace z evropských fondů, ale bohužel bez úspěchu. Přednost dostali jiní. Škoda, že na kulturní památku nezbylo,“ zalitoval Garlík s tím, že k vlastním prostředkům se budou snažit získat peníze z jiných existujících fondů.

Pětihvězdičkový hotel by měl podle plánů projekčního týmu co nejvíce respektovat ducha historie budovy, kterou čeká i obnova vzácných fresek. Luxusní hotel má přitom sloužit nejen hostům.

„Chceme, aby byl prostor co možná nejvíce autentický. Například počítáme s tím, že v místě bývalé knihovny sester Voršilek bude knihovna i nyní. Areál určitě nebude uzavřený, měl by sloužit i k pořádání konferencí. Lidé pak budou moci zavítat do galerie, nebo třeba do pivovarské hospody se skutečným pivovarem,“ plánuje Garlík.

SOUVISEJÍCÍ: Z kláštera má být luxusní hotel. Zatím tam zatéká