Rozsáhlá rekonstrukce krovů i krytiny levého křídla chráněné kulturní památky potrvá až do listopadu příštího roku.

Postupně by na ni měly navázat další práce.

Kdy však majitel společnost Santis Invest splní svůj záměr přestavět klášter na pětihvězdičkový hotel s wellness centrem, není stále jasné. Zahájení už několikrát odložil.

Tesaři kompletně spravují střechu kláštera. Vyměňují prohnilé trámy za čerstvé dřevo a osazují novou krytinu.

„Pracují na levé části objektu, kde byla střecha špatná. Rekonstrukce je náročná, protože vše děláme ručně a z kvalitních materiálů. Potrvá až do listopadu příštího roku,“ popsal Radim Garlík, jednatel společnosti Santis Invest, která klášter před pěti lety koupila od olomoucké radnice za šestadvacet milionů korun.

Na špatný stav střechy a další chátrající části budovy upozorňovali už před rokem a půl olomoučtí památkáři. Požadovali, aby majitel uvedl vše do pořádku.

„Ze zákona má povinnost se o kulturní památku starat. Jsme proto rádi, že se do opravy střechy pustil. Práce kontrolujeme a vše je v pořádku. Spolupráce s majitelem je na velmi dobré úrovni. Dodržuje naše pokyny, což je pak na výsledku vidět,“ podotkla Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče magistrátu města.

Majitel objektu plánuje na rekonstrukci střechy navázat dalšími opravami. Má s klášterem rozsáhlé plány.

Chce totiž, aby z něj vznikl jediný pětihvězdičkový hotel v Olomouci, který by nabídl hostům kolem čtyřiceti pokojů, bazén, wellness zázemí i podzemní parkování.

Budoucí luxusní ubytovací zařízení by si mělo zachovat historický charakter místa.

Žádosti o dotace neuspěly

Zahájení rekonstrukce však majitel už několikrát odložil. Nejdříve kvůli vleklým soudním sporům, kdy si restituční nárok na budovu činila Náboženská matice. Poté kvůli financím.

„Dvakrát jsme se pokoušeli získat peníze z evropských fondů. Dvakrát se nám to nepodařilo. Chceme nyní zkusit využít i jiné dotační zdroje,“ vysvětlil Garlík.

Pokud se nepodaří využít příspěvků, tak bude společnost investovat do přestavby postupně.

„Naplánujeme rekonstrukci na několik etap. Nemusí být hned vše hotové. Klášter je chráněnou kulturní památkou, která si opravu zaslouží, takže záměr máme pořád stejný,“ doplnil Garlík.