Při své práci Klára Psotová z Olomoucka zachycuje modelky, nastávající maminky, mladé páry, svatebčany a rodiny. Často ji zákaznice žádají o dodatečné úpravy fotografií, aby na nich vypadaly dokonale.

„Překvapuje mě, kolik krásných dívek je vyžaduje, ač to není potřeba. Charitativní projekt s názvem Bez retuše vznikl v době, kdy už mi retušování dokonalých obličejů a těl začalo vadit. Pro nový kalendář jsem proto oslovila a nafotila ženy, které se často už od dětství potýkaly s různými tělesnými anomáliemi nebo poškozením těla vlivem nějaké nehody či nemoci a musely se s tím vyrovnat a naučit žít,“ vysvětlila fotografka.

Amputace, popáleniny, alopecie, jizvy

V benefičním kalendáři jsou zařazeny například snímky žen po amputaci končetiny, onkologickém onemocnění, s displazií obličeje, alopecií, vitiligem nebo velkými jizvami.

U fotografií jsou také krátké příběhy, kde dívky a ženy popisují své zkušenosti.

Jedna z nich, trpící alopecií, například vzpomíná, jak si první „kolečko“ bez vlasů našla v pětadvaceti letech a do roka ztratila nejen všechny vlasy, ale i obočí a řasy.

„Nejtěžší na té nemoci je překonat sám sebe. Chtěla bych chodit bez paruky nebo pokrývky hlavy a cítit se jako dřív. Vejít do davu, necítit ty pohledy a nepřemýšlet nad tím, jakou poznámku uslyším,“ svěřila se na stránkách kalendáře.

Jiná popisuje dětskou hru na princezny, kdy se na ní od svíčky vzňaly krásné šaty a utrpěla popáleniny po celém těle. Bojovala o život, učila se znovu chodit, podstoupila spoustu zákroků, narkóz a bolestivých rehabilitací.

Další ženy byly ve škole terčem posměchu kvůli vitiligu nebo takzvanému ohni.

„Všechny, které se odhodlaly svým příběhem přispět do našeho kalendáře, velmi obdivuji a s největší pokorou jim děkuji. Věřím, že tím ovlivní mnoho dalších lidí, kteří si něčím podobným procházejí,“ vyzdvihla Klára Psotová.

A jak se teď mladá fotografka staví k úpravám a vylepšování fotografií, které si u ní dívky a ženy někdy objednávají?

„Zastávám názor, že není potřeba to s retuší přehánět. Zákazníkům ji samozřejmě nabízím dál, ale už ji nedělám automaticky. Je zpoplatněna a jen na vyžádání,“ vysvětlila Klára Psotová.

Kde koupit?

Výtěžek z prodeje charitativního kalendáře s názvem Bez retuše 2024 je podle ní určen na hematoonkologické oddělení dětské kliniky olomoucké Fakultní nemocnice.

Zájemci si jej již nyní mohou objednat na www.klarapsotova.cz/shop a vyzvednout například v kavárně Kafe jak lusk v centru Olomouce nebo si pro něj mohou zajít do Café Linden v Náměšti na Hané.