Páteční galavečer začne v 19 hodin promítáním nového dokumentu o historii a současnosti posledního klasického kina v Olomouci. Dokument vznikl ve spolupráci se zdejší produkční společností George Vision.

Koncert kapely Tři sestry
Kam o víkendu? Na Krampusáky, Tři sestry, Halloween či výlov

„Režisér Jiří Slečka zmapoval historii kina a vyzpovídal několik pamětníků, kteří zavzpomínali na zlatou dobu české kinematografie a ´kinařiny´. Na dálku kinu také poblahopřejí známé osobnosti, které jsou s ním spojené,“ sdělila Sabina Hermochová, dramaturgyně kina Metropol.

Vrcholem pátečního galavečera podle ní bude koncert slovenské skupiny The Backwards, jednoho z nejlepších revivalů legendárních Beatles na světě. Jejich vystoupení bude následovat hned po promítnutí dokumentu.

Budova kina Edison, pozdější kino Mír na rohu dnešní Riegrovy ulice a ul. 8. května
Kde v Olomouci otevřelo první kino? Kolik jich ve městě hrálo po válce?

Sobota bude v Metropolu patřit komentovaným prohlídkám a filmům. Prohlídky běžně nepřístupných prostor kina začínají v 10, 11 a 12 hodin ve foyer kina, vstup je pro všechny zdarma. Kapacita prohlídek je omezena a tak pořadatelé doporučují si včas zajistit místo na pokladně kina.

Nejmenší diváci se mohou v sobotu od 15 hodin těšit na promítání nového českého animovaného loutkového filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Snímek měl světovou premiéru na filmovém festivalu ve Zlíně a okouzlil také mezinárodní publikum, když na největším mezinárodním festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy vyhrál cenu poroty v kategorii „Contrechamp“.

Filmové fanoušky potěší rovněž premiéra českého snímku s názvem Přišla v noci, který v 17 hodin uvede delegace z řad tvůrců filmu. Film Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a takzvané home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil zřejmě každý - návštěvu tchýně u mladého páru a otázku, kde vlastně končí rodinná návštěva a začíná domácí invaze.

„Sobotní program vyvrcholí ve 20 hodin exkluzivní a ojedinělou projekcí němého filmu Drvostěp z roku 1922 režiséra Karla Lamače. Snímek doplní zvukovou performancí olomoučtí DJs Surrealita a Makropulos z kolektivu Dekadance,“ pozvala Sabina Hermochová.

V neděli od 15 hodin se mohou malí diváci těšit na předpremiéru animovaného snímku Nina a ježkovo tajemství. Od 17.15 hodin se bude v Metropolu promítat finský film s názvem Karaoke blues, který získal na festivalu v Cannes cenu poroty a v 19.30 hodin jsou na programu kultovní Samotáři.