Rekonstrukce části současné budovy muzea, kde dosud Divadlo hudby působilo, by pak měla přinést větší komfort pro návštěvníky i velkorysejší prezentaci projektů muzea.

Místo kina zase vznikne moderní sál pro různá představení.

Prostor, který divadlo uvolní, by chtělo muzeum využít jako archiv a knihovnu a vytvořit tak pro veřejnost badatelské centrum.

„V přízemí by mělo vzniknout také nové informační centrum, šatny i obchod s katalogy a upomínkovými předměty. Součástí oprav budou i nové výtahy pro handicapované občany," popsal ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup.

Podle něj by to umožnilo vznik takzvaného malého Středoevropského fóra (SEFO).

Ředitel Soukup tak naváže na svého předchůdce Pavla Zatloukala, se kterým se podílel na přípravě rozsáhlé novostavby SEFO v proluce v sousedství muzea. 

Velké SEFO zatím nebude

Projekt "malého Středoevropského fóra" v současných prostorách muzea je aktuálním řešením, nové vedení však myšlenku původně plánované přístavby SEFO nezavrhuje.

„Úspěšně jednáme o prodeji poslední parcely vedle Muzea umění v Denisově ulici. Současná ekonomika sice neumožňuje postavit velké Středoevropské fórum, nicméně pokud se podmínky někdy zlepší, bude mít muzeum připravený pozemek," dodal Michal Soukup.

Přestavba biografu a rekonstrukce přízemí muzea by měla stát asi 150 milionů korun.

Jejím hlavním cílem je, aby se návštěvník dostal z foyer muzea do výstavních prostor, badatelského centra a i do nového divadla. Právě tam by měla vést cesta buď přes muzejní komplex, nebo původním bočním vstupem.

„Zatím jsme úplně na začátku. Do konce roku předložíme ministerstvu kultury náš investiční záměr, ale nevíme, kdy bude naplněn. Osobně bych byl spokojen, kdyby byla celá rekonstrukce hotová do čtyř až pěti let," doplnil Michal Soukup.

Z kina multifunkční sál

Začátkem příštího roku se Divadlo hudby "papírově" sloučí s Muzeem umění.

Po spojení obou institucí by pak mělo dojít k přestavbě biografu a úpravám v muzeu.

Samotné bývalé kino se změní v mutifunkční sál. Divadlo hudby by tak v novém působišti mělo dostat nejen modernější, ale hlavně větší prostor.

„Z hlediska prostoru je kino mnohem velkorysejší než Divadlo hudby, takže návštěvníci mohou jen získat. Doufám však, že v něm nechají ten typický balkonek, který si jistě řada lidí pamatuje," řekl Jan Joukal, který stál dlouhá léta v čele společnosti Olomoucká kina.

Změně se nebrání ani moderátor David Hrbek, který v divadle uvádí svou pravidelnou talkshow.

„Větší a technicky vybavenější sál bude pro diváky určitě přínosem. Současné zázemí již není pro všechna představení ideální," řekl.