Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již zkoumal případné propojení distributorů s multiplexy, ale upřednostňování multiplexových kin před jednosálovými stánky při uvolňování kopií premiér nezjistil.

„Distributoři je nechtějí do klasických kin nasadit s tím, že až o ně ztratí multikina zájem. Občas se stane, že se i provozovatelů multikin „ptají“, zda jim dovolí, nám to dát o něco dříve,“ tvrdil člen občanského sdružení provozujícího kino v místě, kde vyrostl multiplex.

„Chováním filmových distributorů jsme se zabývali,“ reagoval mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa. Trh začal úřad zkoumat poté, co dostal podnět Brněnského kulturního centra na možný kartel multiplexů a distributorů filmu. „Nic, co by nasvědčovalo možnému porušování zákona, jsme nezjistili,“ uvedl Chalupa.

Důvody upřednostňování distribuce filmových kopií do kin s více než čtyřmi promítacími sály jsou podle antimonopolního úřadu dány hlavně technickým vybavením kin, které umožňuje promítat hlavně premiérové snímky až několikrát denně, což v jednosálových kinech není technicky možné.