S autorským divadlem tam dokonce počítá i herec a režisér Miroslav Krobot.

Ostatně, jeho představení by opravené prostory mělo v roce 2020 i otevírat.

Někdejší biograf je součástí budovy Muzea moderního umění v centru Olomouce. Naposledy se v něm pravidelně promítalo v roce 2005.

„Z kina Central chceme vytvořit multifunkční sál nejen pro divadla různých forem, od toho úplně komorního přes nějaké střední a větší činohry, po alternativní divadlo. Sál bude vybavený a uzpůsobený tak, aby se dal měnit podle potřeby. Od klasického kukátkového uspořádání až po nějakou arénu, třeba i koncerty nebo plesy,“ vysvětlil vedoucí produkčního oddělení Muzea umění Alexandr Jeništa.

Central by podle něj měl navazovat na dramaturgickou linii Divadla hudby, které by po rekonstrukci ale mělo zaniknout. Vše se přesune do opravených prostor.

„Nebudou chybět loutková představení, z Mozartea tam přemístíme i filmový klub Film Art, takže bychom tak čtyřikrát do měsíce promítali. Divadlo hudby pak ve stávající podobě úplně zanikne, do budoucna ale máme v plánu, že z něj vznikne komorní scéna pro zhruba sedmdesát lidí,“ pokračoval Alexandr Jeništa.

Letité plány na rekonstrukci

Plán na rekonstrukci filmového prostoru je už letitý. První nápad vznikl na začátku devadesátých let, kdy kino ještě fungovalo. Problémem ale byly složité majetkoprávní vztahy mezi městem Olomouc a Ministerstvem kultury.

Druhý pokus přišel po uzavření kina v roce 2005, i tehdy byly důvodem nezdaru majetkoprávní vztahy.

„Potřetí se to dostalo na stůl v době, kdy Muzeum umění začalo plánovat výstavbu a vznik Středoevropského fóra (SEFO), zaměřeného na středoevropské umění od Druhé světové války až po rok 1989. Součástí bylo i jednání s městem coby zřizovatelem Divadla hudby o jeho sloučení s muzeem, které je pod Ministerstvem kultury a celý dům by se spojil,“ vysvětlil Alexandr Jeništa.

„Projekt SEFO se sice zatím neuskutečnil, i když teď se o něm opět intenzivně jedná, ale protože jsme se mezi tím s Muzeem umění sloučili, uspěli jsme s rekonstrukcí kina. Takže jsme ve fázi, kdy máme stavební povolení, garantovaný rozpočet padesát milionů od Ministerstva kultury a vybíráme generálního dodavatele. Letos bychom chtěli začít pracovat,“ pokračoval s tím, že by se po opravě kino Central mělo otevřít v lednu 2020.

Zatím se zkušebním provozem, naplno by měl kulturní stánek fungovat od září téhož roku, kdy bude startovat nová divadelní sezóna.

Krobotova autorská scéna

Úvahy o dramaturgickém plánu jsou zatím ještě předčasné, už teď ale Alexandr Jeništa prozradil jedno slavné jméno, které bude s novou institucí spolupracovat.

„V průběhu čtyřiceti let se Divadlo hudby vždy nahodile uchylovalo ke své vlastní divadelní produkci. A když v Olomouci předloni točil Miroslav Krobot Kvarteto, potkali jsme se a ho velice zaujalo, že tady takový prostor vznikne. Přišel tak s nápadem, že by tady rád dělal autorské divadlo. Central bychom i jeho novou inscenací otevírali,“ uzavřel Alexandr Jeništa.