Jejich centrály ale Deníku podaly opačné informace. „Keňu můžou naši klienti i nadále najít mezi poznávacími zájezdy, nedoporučujeme jim však vycestovat do této lokality,“ uvedl Tomáš Brejcha, tiskový mluvčí Čedoku.

CK Fischer se dokonce s ohledem na aktuální situaci rozhodla tuto destinaci dočasně stáhnout ze své nabídky.

„Kdyby si náš zákazník takový zájezd objednal, v rámci centrály nebude jeho zájem potvrzen. Protože monitorujeme události v Keni, naše klienty nechceme vystavovat riziku,“ řekl Dan Plovajko, tiskový mluvčí CK Fischer.

Cestovní kancelář se proto zájemcům o exotiku snaží nabídnout nějakou alternativu.

Podle jiných kanceláří ale konflikt nemá vliv na vybrané turistické lokality a zájezdy nabízejí i nadále.

„Jsme v kontaktu s místními úřady a mezinárodními organizacemi. Proto jsme přesvědčeni, že situace je dostatečně klidná na to, abychom tam mohli poslat své klienty,“ uvedl Mathias Brandes, tiskový mluvčí CK Neckermann, která Keňu nabízí i ve výloze své pobočky na Horním náměstí.

„Naši zákazníci jsou předem informováni o aktuálním vývoji a nemáme informace o tom, že by se setkali s jakýmkoliv problémem,“ dodal Brandes.

Začátkem února vydalo ministerstvo zahraničních věcí další varování před cestou do Keni. Podle něj situace na většině území neumožňuje bezpečnou turistiku. Navzdory tomu však odhaduje počet českých turistů v této africké zemi na desítky.

Matej Slávik