Podle něj by měl autokemp vybudovat na své náklady soukromý investor, prý to není starostí města. Úplně odlišný názor zastává Djamila Králíková ze sdružení cestovního ruchu Střední Morava. Tvrdí, že kempink městu citelně chybí. „Existuje určitá skupina lidí, pro které je tento typ ubytování způsobem relaxace. Především jde o turisty ze severských zemí nebo Německa,“ řekla Králíková. Dodala, že i na turistických veletrzích, kde se Olomouc prezentuje, se lidé o případný kempink často zajímají.

Co hůř, ptají se na něj i v infocentru na radnici. Denně. „Na kempink se skutečně vyptávají často. Někdy i desítky lidí. Především to jsou cizinci, Holanďané nebo Poláci,“ potvrdila Karin Oklešťková z olomouckého magistrátu.

Apartmány lákají hlavně Čechy


V západní Evropě je běžné, že v turisticky atraktivních oblastech provozují kempinky označované jako municipal přímo radnice, a to i v konkurenci dalších soukromých ubytovatelů. Přitom klientela kempinku nebývá nijak skromná. „Samozřejmostí každého kempu je bazén, restaurace, různá hřiště, půjčovny kol a další služby. Nedovedeme si s rodinou představit, že bychom se ubytovali v těsném pokojíčku penzionu. Tam se nedá grilovat,“ tvrdil Olomoučan Jiří Bezouška. Nocleh v podobném kempinku stojí přibližně stejně jako v apartmánu.

Kempinky existují v Praze i v Brně a například v okolí Znojma je jich šest - a všechny se uživí. Majitelka jednoho z nich Jiřina Němečková se domnívá, že také v Olomouci by se kempink určitě chytil. „Naši klienti jsou hlavně z Dánska, Belgie nebo Holandska. O několik apartmánů mají zájem jenom Češi,“ konstatovala majitelka.

Vše pro netradiční sporty


O autokempinku se v Olomouci mluví desítky let. Prvotní záměr hovořil o Poděbradech, kam by podle Novotného bylo nákladné přivést inženýrské sítě. Další vybranou lokalitou měly být Lazce poblíž lanového centra. Tam se ale uchytil baseball. „Není to jen baseball. Rozvíjí se tam i další netradiční sporty, jako je beach volleyball, a vzniká zde i záměr vybudovat in-line uzavřený okruh. Nechceme to kempem komplikovat, naopak chceme dát těmto sportům šanci na rozvoj,“ komentoval primátor rozhodnutí rady.

Dodal, že někteří radní mají názor, že zájem o tento typ laciného ubytování se již vytrácí. Klasické tábořiště v Olomouci není. Nejblíže si zatím mohou cizinci zaparkovat karavan nebo rozbít stan v Dolním Žlebu za Šternberkem nebo na Plumlově.

Kocourkovské rozhodnutí


Vybudovat v Olomouci kempink měl v plánu podnikatel Daniel Krušoft. Plánoval i využití evropských dotací. Po městu chtěl pronájem lazeckého pozemku a vybudování příjezdové cesty. Chystané zázemí mělo kromě kempinku využívat i každé vedlejší sportoviště. „Když mi nyní po letech sdělili, že to není vhodná lokalita, musel jsem se usmát. Je to Kocourkov. Odklon od kempu je zřejmý od chvíle, kdy se radnice začala zajímat o aquapark,“ řekl Krušoft.

Rozvoj turistického ruchu skloňuje olomoucká radnice i hejtmanství stále častěji ve všech pádech. Přitom si láme hlavu, jak dostat do města cizince na delší dobu než jen na pár hodin. Zatím radní dospěli jen k aquaparku, který má stát přibližně 400 milionů korun.