Vykopat ze země staletý pařez je fuška. To potvrdí každý, kdo měl s podobnou lopotou co do činění.

"V životě už jsem se nakopal pařezů. Vždycky mě bolely záda a nemohl sem se pořádně pohnout," potvrzuje Svaťa Soldán, šikovný kutil z Plumlova.

Nápad za všechny peníze

Právě Svatopluk Soldán přišel při údržbářských pracích ve Žraloku na to, jak si nepopulární dřinu výrazně ulehčit. "Potřebovali jsme zlikvidovat několik velkých pařezů. Hledali jsme na internetu. Variant se nabízelo několik. Dynamit nebo těžká technika. Pak i speciální vyfrézování," ohlíží se Soldán.

"Všechno ale přijde hodně draho a navíc to trvá dlouhou dobu," dodal Soldán.

Lukáš Ráb, majitel olomouckého Zmrzlinária Café Centro, s rakytníkovou zmrzlinou, 5. února 2021
Vyhlášený olomoucký zmrzlinář "jede" i v zimě: Byli i tací, co nás udávali

Oko padlo na kompresor

"Uvědomil jsem si, že v kempu máme fukar na nafukování lehátek. Přinesli jsme ho, nasadili na něj kovovou trubku a bylo to," popsal ve stručnosti milionový nápad místní všeuměl.

Sjezdovka v Jeseníkách zve dál lyžaře. Rozjela "rolbavláček"

Šokující výsledek s úchvatnou podívanou

"Jakmile jsme rozdmýchali oheň uvnitř pařezu a přiživovali jej fukarem, tak jsme byli velmi mile překvapeni. Z pařezu šlehaly nádherné plameny, vykreslovaly nádherné ornamenty," popisuje správce kempu Petr Piňos, jenž dodal. "Nejprve jsme to brali jako legraci, ale postupně jsme přišli na to, že se jedná o super zlepšovák."

Rebelující hospoda U Ervina v Hlubočkách v sobotu 23. ledna 2021
Rebelující hospodský U Ervina dostal pokutu. Nezastaví mě, vzkazuje

Za den bylo po pařezu

"Normálně trvá tak čtyři, pět dnů, než pařez vyhoří. S pomocí fukaru byl pařez o metrovém průměru zlikvidován za jednu noc. Rychleji šly pařezy, které byly uvnitř vyhnilé," ohlíží se Soldán.

"Patentovat si to nenechám, co bych s těmi penězi dělal… Jen mě mrzí, že jsem na něco podobného nepřišel zamlada. Tolik bych se nenadřel, alespoň si na stará kolena pošetřím záda," uzavírá Soldán s úsměvem.

Likvidace pařezů po ´plumlovsku´ tak lze bez zbytečné skromnosti přirovnat ke geniálním nápadům nesmrtelného Járy Cimrmana.