Původně plánoval spolek zprovoznit areál v městské části Hejčín na konci dubna a začátku května.
„Termín se ale z důvodu počasí posunul na přelom květen červen. Ze začátku byla zima, navíc nám tento týden ukradli jímku, takže se musí nechat udělat jiná. Spouštíme také nový web projektu," řekl za Krásnou Moravu Jaromír Zavřel, který má na starosti obchod a marketing.
V kempu bude místo pro dvacet karavanů, pojmout by měl na tři sta lidí. Návštěvníci v něm najdou recepci, venkovní bar, sprchy, dětské hřiště nebo zázemí pro plážové sporty, koncerty a atrakce.
Důležité bude zároveň vyřešit přístup. Počítalo se s lávkou vedoucí z areálu přes vodu směrem k hospodě U Travise, ale na tu sdružení nemá peníze.
„Kdybychom je měli, stavíme lávku hned. Ale je to podle nás věc, kterou by mělo vlastnit město, protože my nemůžeme mít něco, co užívají přímo lidé. Nesli bychom hmotnou zodpovědnost, zajišťovali udržování a podobně," sdělil Jaromír Zavřel.
Náklady bez projektové dokumentace podle něj dosahují osmi set tisíc korun.
Plánovaná podoba kempu v Hejčíně. Klikni pro zvětšení. Zdroj: Krásná Morava
Přes most a po polní cestě
Ze stejného důvodu by sdružení po městě chtělo i stavbu chodníku podél silnice mezi Hejčínem a Řepčínem.
„Zatím se bude chodit od Hejčína přes most a od města po polní cestě," přiblížil Jaromír Zavřel.
Sdružení se ohledně možné spolupráce obrátilo na radnici i Olomoucký kraj.
„Nikdo ale příliš nereagoval. Město nás nicméně pozvalo na otevření sezóny cestovního ruchu, kde náš projekt představíme. Větší podporu ale zatím nemáme," dodal jednatel.
Lávka? Radnice podporu zvažuje
Radnice nyní zvažuje, zda kempu přispěje.
„Pokud jde o finanční podporu, například při budování lávky, je to otevřená záležitost," sdělil mluvčí magistrátu Michal Folta. Další schůzky mají následovat.
Dodal, že město aktivitu spolku uvítalo.
„Vznik kempu v Olomouci jsme se snažili podpořit mimo jiné vytvořením příznivých podmínek prostřednictvím územního plánu. Existenci kempu budeme propagovat v informačním centru či na veletrzích cestovního ruchu," uvedl mluvčí.
Radnice také zamýšlí pomoci s vytvořením infocentra přímo v kempu.
Rozestavěný kemp v Olomouci-Hejčíně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Síť podél řeky
Na Olomoucký kraj se nikdo oficiálně neobrátil.
„V oblasti cestovního ruchu Krásná Morava naše oddělení cestovního ruchu nekontaktovala a co se týče žádostí, tak na olomoucký kemp nebyla podána ani žádost o Významný projekt Olomouckého kraje a na stejný záměr ani žádost do pětadvaceti tisíc korun," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.
Dodala, že spolek neúspěšně žádal o dotaci před čtyřmi lety na vodáckou turistickou stezku a letos na vodáckou přípravku.
Servis pro vodáky ovšem Krásná Moravy připravuje i nadále a to po celém toku Moravy z Jeseníků na Hanou.
„Kontaktovali jsme vytipovaná místa, kde budeme spolupracovat s lokálními restauracemi, spolky a obcemi, abychom byli schopni ubytovat tam naše zákazníky. Žádná organizovaná síť na Moravě zatím nefungovala," představil v březnu myšlenku Petr Čamek, který dohlíží na technickou stránku projektu.
Jednotlivých bodů má být až do Olomouce deset.
Druhá etapa: chatky
Náklady na stavbu kempu na letošní rok jsou šest milionů korun.
Další etapa má přijít na tři až čtyři miliony korun. Přinést by měla například chatky.
Ve výhledu je i druhý kemp za sokolovnou na třídě 17. listopadu nedaleko Korunní pevnůstky.