Vodáci, pěší turisté, cyklisté i řidiči s karavany by měli mít možnost od jara nocovat u Mlýnského potoka v městské části Hejčín a také u sokolovny nedaleko tržnice.

Zázemí pro ně chce postavit sdružení Krásná Morava.

Po problémech s evropskými dotacemi se jeho zástupci rozhodli investovat do prvního olomouckého kempu sami.

S přípravami začnou už nyní.

Základní zázemí, chatky později

Ilustrační fotoPřed prázdninami sdružení Krásná Morava prohlásilo, že za evropské peníze kemp stavět nebude. Podmínky čerpání se mu zdály rizikové.

Nakonec se však Jaromír Zavřel s kolegy k myšlence ubytovávání vodáků a turistů vrátil.

Kemp bude stát na dvacetihektarovém pozemku zhruba mezi mostem u ulice Jarmily Glazarové a místem, kde je přes vodu hospoda U Travise.

„Projekt máme rozdělený na několik fází. První je nastartovat ho se základním zázemím, kde budou sprchy, toalety, přístřešky, partystany, dřevěné stříšky, pergoly. Za dva tři roky bychom vybudovali chatky či jiné stavby pro ubytování," představil plány Jaromír Zavřel.

Proměňovat je ve skutečnost začne sdružení v říjnu, kdy se pustí do odstranění černé skládky, kterou na pozemcích opět někdo založil.

Následovat bude vysekání porostu a zatravnění, což čeká i prostor u sokolovny.

„Na starých hradbách vedle betonového hřiště u Sokola vznikne výstupní místo a také kemp. S hlavním v Hejčíně se budou doplňovat," řekl Jaromír Zavřel.

Vize, jak spojení těchto dvou míst využít, zahrnuje například spolupráci s Vlastivědným muzeem, se kterým chystá sdružení společnou nabídku v takzvaných balíčcích, aby návštěva Olomouce byla zajímavá i historicky.

Plánované umístění kempů sdružení Krásná Morava v Olomouci

Plánované umístění kempů sdružení Krásná Morava v Olomouci. Mapový podklad: Google. Grafika: DENÍK

Snadné ubytování i půjčení lodí

Podstatou nicméně je, aby v krajském městě vzniklo místo, kde lze bez složitého domlouvání předem strávit noc. Jednoduché má být i vypůjčení lodi.

„Nyní v Olomouci nic takového nefunguje. Příští rok ale zájemce bez objednávky přijde, půjčí si, nasedne, sjede, vrátí," řekl stručně Petr Čamek, bývalý závodník ve sjezdu a slalomu na divoké vodě, který provozuje kemp v Litovli a na přípravě olomouckých kempů se podílí.

Srovnání s rušným provozem kempů na tocích jako třeba Vltava zástupci projektu odmítají.Zázemí v Hejčíně má pojmout odhadem dvě stovky lidí, místo u sokolovny polovinu.

„Morava je krásná řeka, taková nepoznaná panna. Jen bychom chtěli, aby byla slušně vybavená a vodák tu našel základní zázemí a infrastrukturu a mohl si ji projet. Druhá věc je chybějící kemp v Olomouci, na což narážíme v Litovli skoro každý den. Jezdí k nám spousta karavanů a lidí, kteří se diví, že musí kempovat tak daleko," dodal Petr Čamek.

Peníze členů sdružení

Absenci přespání pro vodáky potvrzuje i Zdeněk Wolf z CK PEŘEJ tours.

„Pokud kemp bude, jedině to uvítáme. Služby nabízíme na vodě už dlouho, takže spíš než konkurenci vidím možnost ubytovat například školy, které nyní nemají na vodáckým zájezdech kde v Olomouci přespat," komentoval plán majitel cestovní kanceláře.

Někdejší představa o síti kempů za několik desítek milionů z Postřelmova u Zábřeha do Olomouce padla a stavět se bude jen ve městě.

„Výstupní a nástupní místa po celé trase kvůli překážkám v podobě podmínek Evropské unie realizovat nebudeme. Současná investice je do pěti milionů korun. Investovat budou přímo členové sdružení," zmínil způsob financování Jaromír Zavřel s tím, že s podporou radnice počítat nemohli.

Primátor: Město nemá být investor

Olomoucká radnice nicméně zkoušela motivovat zájemce ke zřízení kempu cestou zprostředkování peněz z evropských fondů.

Spoluúčast však byla pro Krásnou Moravu nakonec příliš vysoká.

Aby bylo provozovatelem kempu město, se podle primátora Martina Majora nehodí.

„Určitě bychom byli rádi, kdyby v Olomouci vznikl kemp na solidní úrovni. Nicméně město by asi nemělo být primárně jediným investorem této akce," sdělil primátor.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přítomnost kempu ve městě v souvislosti s rozvojem cestovního ruchu potvrzuje. Zdůrazňuje přitom narůstající význam cykloturistiky, pěší turistiky a vodních sportů.

„Právě tyto typy turistů vyhledávají ubytování v kempech, ať už se jedná o rodiny s dětmi nebo skupiny studentů. Přestože je využívá pouze okolo pěti procent všech turistů v republice, jsou významné pro určité skupiny, které tráví svou dovolenou aktivně," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková.

Krásná Morava: Sehnali jsme peníze, jdeme do toho
Jaromír Zavřel (uprostřed) ze sdružení Krásná MoravaKemp bude, nebude, bude. Rozhodování sdružení Krásná Morava připomínalo houpačku. Jak to aktuálně vypadá s plánem postavit na břehu Mlýnského potoka v Olomouci – Hejčíně ubytování nejen pro vodáky, popisuje za sdružení olomoucký podnikatel Jaromír Zavřel (na snímku vpravo, uprostřed).

Co vás vedlo k tomu, že jste si nakonec řekli: Vybudujeme kemp na vlastní náklady?
Oslovily nás vodácké půjčovny a vodácké agentury, že by projekt mohl být zajímavou destinací. Přes prázdniny jsme provedli analýzu. Základní bylo, že jsme sehnali soukromého investora, který se bude finančně podílet, takže start projektu máme zajištěný. Změnili jsme názor a jdeme do toho.

Hlavní kemp bude v Hejčíně. Dvacetikehtarový prostor pojme zatím na dvě stě lidí. Jak bude místo vypadat?
Vznikne multifunkční areál rozdělený na dvě části. Jedna bude klidová zóna určená pro návštěvníky, kteří přijedou přenocovat, tedy rodiny s dětmi, stany, karavany, možné mobilhausy. Druhá část bude sloužit veřejnosti a návštěvníkům. Najdou v ní zázemí jako dětské hřiště, beach volejbalový kurt, prolézačky, místa na grilování, ohniště a tak dále. Kromě lodí budeme půjčovat i kola, in-line brusle nebo koloběžky. O chatkách a molu uvažujeme až se zaběhnutím kempu.
Kemp využijí třeba školní výlety, školy v přírodě. Olomouc chceme zatraktivnit také ve spolupráci s vlastivědným muzeem a dalšími subjekty. Chceme vytvořit turisticky zajímavé trháky. Objevení řeky je jedním z lákadel, které by mělo přitáhnout turisty nejen z blízkého okolí, ale i z Čech a okolních států. Doufáme také ve spolupráci se vznikajícím vodním kanálem, který má stát na Mlýnském potoce nedaleko našeho druhého kempu mezi korunní pevnůstkou a sokolovnou na třídě 17. listopadu.

Na pozemcích v Hejčíně je k dispozici voda i elektřina, zbývá udělat kanalizaci. Jak je na tom prostor na hradbách u sokolovny?
Potřebujeme jen upravit zarostlý areál do obyvatelného prostoru a se začátkem příští sezony může také začít fungovat. Za budovou a betonovým hřištěm jsou hradby, na kterých rostou keře a stromy. Nálety se vyřežou a vznikne travnatá plocha. Na webu www.krasnamorava.cz jsme spustili odpočívání do zahájení provozu.