Stát dosud na výstavbu, pro Javorník životně důležité spojnice, uvolnil přibližně šedesát milionů korun. Za tyto peníze dokončují firmy stavbu dvou mostů a první kilometr silnice. Jestli se bude v příštím roce ve výstavbě pokračovat, je ve hvězdách.

„V rámci přidělených finančních prostředků bude stavba pokračovat. Peněz je málo a je otázkou, jakým tempem. Možná je i dohoda se zhotovitelem, že část stavby zaplatí ze svého a peníze od státu dostane se zpožděním,“ uvedl zástupce tiskové mluvčí ŘSD Roman Kluzák.

Obchvat Javorníku má být hrazen ze státních dluhopisů. Státní fond dopravní infrastruktury má v tabulce na příští rok požadavek na téměř 388 milionů korun. V kolonce přidělených peněz je ale nula. „Věříme, že se stavba v Javorníku nezastaví,“ dodal Kluzák.

„Slyšeli jsme už ledacos. Letos ministr dopravy nejprve sdělil, že se s obchvatem Javorníku nezačne. Nakonec se stavbaři pustili do díla. V poslední době k nám zase přicházejí zprávy, že nejsou peníze. Takže uvidíme, jak to bude. Opravdu nevím, jak výstavbě tolik potřebné komunikace pomoci,“ uvedl starosta Javorníku Jiří Jura.

Na to, co bude dál s obchvatem také netrpělivě čeká místní rodina Hammerových. Pokud bude stavba odstartována, budou se stěhovat. Budoucí silnice má totiž vést přes pozemek, na kterém stojí jejich domek.

Hammerovi dlouho odolávali a pozemek odmítali ŘSD prodat. Dokonce jim hrozilo vyvlastnění. Nakonec do sporu vstoupilo město Javorník a nabídlo rodině jiný domek za symbolickou stokorunu. Podmínkou dohody však je, že se do dvou let začne na pozemku Hammerových stavět.

„Ve smlouvě jsou přesně stanoveny podmínky, co musí Ředitelství silnic a dálnic udělat. Nestačí, aby na pozemku jen bagr hrábl do země. Ze zahrady se musí odstranit ornice a musí se začít stavět most,“ vysvětlil podmínky dohody Jura.

Rodina Hammerových je však rozhořčena, nechce už dál žít v nejistotě, dohoda mezi městem a ŘSD se jí nelíbí.

„Pokud se nezačne stavět, je to konec. Nebudeme mít dům od města. Platilo by tak rozhodnutí o vyvlastnění a my za dům s pozemkem dostaneme milion korun. Jsme vlastně rukojmími obchvatu a Ředitelství silnic a dálnic,“ zlobí se zástupce rodiny Martin Sumec, který je rozhodnut svá práva bránit u soudu pokud dohoda o s městem nebude naplněna.