Podle olomouckého politologa Pavla Šaradína neměli občanští demokraté, co se volby předsedy týče, moc na výběr.

„Dalo se předpokládat, že zvítězí Petr Fiala, takže ta větší překvapení mohla souviset s tím, jakým způsobem budou obsazena křesla místopředsednická. Ukázalo se, že některé kroky Jiřího Pospíšila delegáti pravděpodobně ohodnotili tak, že už nemá takovou důvěru, jako dřív. Vítězství Jana Zahradila není překvapení, spíše bylo překvapením to, že se Jiří Pospíšil nestal ani řadovým místopředsedou," reaguje v rozhovoru pro regionální Deník politolog Pavel Šaradín.

Primátor Novotný se po noční přetahované stal místopředsedou ODS

Projev Petra Fialy byl z těch, které v sobotu před volbou na nejvyšší post strany kongresovým sálem zazněly, asi tím nejzajímavějším, s výhledem do budoucna. Je podle vás tím správným tahounem, který by mohl stranu vyvést z problémů, se kterými se nyní potýká?
Znám ho řadu let. Je výborný stratég. Někdo mu vyčítá, že nemá charisma, ale on včera ukázal, že může být zároveň politikem, který lidi osloví. Dříve možná působil, jako člověk z akademického prostředí, ale v sobotu dokázal sál několikrát rozesmát. Myslím si, že kombinace znalostí, povědomí o politice a strategického myšlení, je pro ODS dobrým krokem. Skutečně může dojít k tomu, co oni sami nazývají restart. Pro občanské demokraty byl Petr Fiala jednou jedinou možností.

Nové vedení ODS: zleva Martin Novotný, Miloš Vystrčil, Petr Fiala, Jan Zahradil, Evžen Tošenovský, Martin Kupka

Nové vedení ODS: zleva olomoucký primátor Martin Novotný (místopředseda strany), bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil (místopředseda), profesor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala (předseda), europoslanec Jan Zahradil (1. místopředseda), bývalý ostravský hejtman a primátor Evžen Tošenovský (místopředseda) a bývalý mluvčí pražského magistrátu a Nečasovy vlády Martin Kupka (místopředseda). Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Nejužší vedení strany je nově obsazené, má u občanů České republiky šanci?
Říkám ano, ale během kongresu se stala jedna zajímavá věc, která se týkala primátora Martina Novotného. Nezískal důvěru z Olomouckého kraje, a proto se před volbou do místopředsednických postů své kandidatury vzdal. Upozornil na to, že tady za nitky tahá jeden dříve významně postavený politik, který dnes už stranu nemůže reprezentovat. V druhé volbě se ale nakonec místopředsedou stal. Pokud by vliv Ivana Langera byl tak silný, tak by Petr Sokol (Novotného protikandidát v prvním kole volby – pozn. redakce) post získal. To znamená, že to zřejmě občanští demokraté s očistou myslí vážně.

Přesto, nemohla by být ona kandidatura nekadidatura, v očích voliče signálem, že se toho možná příliš nezmění?Kandidaturu vzal (Martin Novotný pozn. redakce) až tehdy, když se ukázalo, že žádný z místopředsedů nemůže v posledním kole volby projít. To znamená, že s tím asi na začátku nemohl počítat. Na základě různých regionů pak kandidaturu do druhé volby přijal. Myslím si, že v ODS je jedním z těch, kdo asi dokáže přitáhnout i jiné voliče nebo i nestraníky. Působí konsensuálně, jeho projev je naprosto zřetelný. Za této situace si myslím, že ODS asi vybrala vhodnou osobu.