Kandidáti na senátorské křeslo
za obvod 61 - Olomoucko

1 – Pavel Andrš (Koruna Česká)

Pavel Andrš (Koruna Česká)Zdroj: Archiv politika

(52 let)

Kožní lékař v Prostějově. Osm let byl členem Zastupitelstva města Olomouce, v letech 2000 až 2002 neuvolněným radním. Patří k zakládajícím členům Olomoucké koalice neziskových organizací (OKNO) a jedním ze zakladatelů Nadačního fondu OKNO.

Je předsedou Zeleného kruhu Olomouc, který se zabývá ochranou přírodního a kulturního dědictví.

Vyznává křesťanské principy a jeho cílem je obnova Českého království jako konstituční monarchie. Prioritami jsou ochrana přírodního a kulturního dědictví, podpora řemeslníků, živnostníků a rozvoj spolkové činnosti.

2 – Václav Šimek (Národní demokracie)

Václav Šimek (Národní demokracie)Zdroj: Archiv politika

(44 let)

Artista a „občan v odporu". Jako artista procestoval řadu zemí, v Nizozemsku studoval komunální a ústavní politiku. V roce 2004 působil nejen jako artista v muslimských zemích v Africe.

Do voleb jde s programem, v němž lidem slibuje, že se zasadí například za zvýšení důchodů, nárůst nových pracovních míst či bezplatné dálnice. Chce také vrátit vodu do rukou státu a bojovat proti korupci.

3 – Lumír Kantor (KDU-ČSL)

Lumír KantorZdroj: Archiv LK

(54 let)

Primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, předseda České neonatologické společnosti České lékařské společnosti J.E. Purkyně, pedagog Lékařské fakulty Univerzity Palackého, soudní znalec v pediatrii.

Ve volebním programu má vybudování nové porodnice ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Zasadit se chce o nastavení pravidel a zákonů, které zvýší ochranu dětí a seniorů před internetovými „šmejdy". S jeho podporou mohou počítat neziskové organizace.

4 – Ivo Barteček (Strana soukromníků)

Ivo BartečekZdroj: Archiv IB

(64 let)

Historik, působí na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je spolupracovníkem Centra pro československá exilová studia FF UP (Olomouc) a Střediska iberoamerických studií Univerzity Karlovy (Praha).

Věnuje se vystěhovalectví a exilu do Latinské Ameriky. Je popularizátorem vědy a komentátorem současného dění.

Do Senátu jde zejména proto, že chce pomoci na svět takovým zákonům, které zajistí, že svoboda, hrdost a právo na sebeurčení nebudou za pár let jen vzpomínkou na minulost.

5 – Jaroslav Morávek (ODS)

Jaroslav Morávek (ODS)Zdroj: Archiv politika

(55let)

Člen Konfederace politických vězňů a účastník odboje a odporu proti komunismu.

Podnikatel, který přes 20 let vlastní firmu zabývající se ostrahou objektů.

Politicky zdůrazňuje své vymezení vůči myšlence komunismu, proti kterému bojoval a v roce 1982 byl podmíněně odsouzen za hanobení republiky. Názory na zrůdnost komunistického režimu dodnes nezměnil.

6 – Martin Tesařík (ČSSD)

Martin TesaříkZdroj: Archiv MT

(62let)

Stávající senátor za volební obvod č. 61 – Olomouc. V horní komoře působí mimo jiné jako místopředseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR, je také členem Zastupitelstva Olomouckého kraje. V komunální politice působil jako primátor Olomouce (1998 až 2006), v letech 2008 až 2012 byl hejtmanem Olomouckého kraje. Dva roky byl také poslancem – do doby zvolení hejtmanem. Senátorské křeslo obhajuje s heslem „Hájím tradice a zájmy Hané".

7 – Zdenka Szukalská (KSČM)

Zdenka Szukalská (KSČM)Zdroj: Archiv politika

(57 let)

Starostka Moravského Berouna za KSČM.

Jejími hlavními tématy jsou ochrana Olomouce před povodněmi a snížení dopravního zatížení krajského města. Jako další priority si vytkla ochranu a podporu regionálních a kulturních tradic.

Je proti povinným kvótám na přidělování přistěhovalců a pro zastavení migrační vlny z muslimského světa. Usilovat chce o navýšení finančních prostředků z daňových příjmů krajům a obcím na jejich rozvoj.

8 – Eva Hrindová (Alternativa pro ČR 2017)

Eva Hrindová (Alternativa pro ČR 2017)Zdroj: Archiv politika

(50 let)

Odborník v oblasti marketingu. V roce 2006 kandidovala za ODS do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Sedm let dělala asistentku poslankyni Kateřině Dostálové (ODS). V ODS působila jako předsedkyně místního sdružení. Dva roky vedla tým prodejců inzerce v Deníku – Olomoucký a Zlínský kraj.

Do voleb jde s tím, že chce změnu a v politice více lidí, kteří skutečně zastupují občany. Staví se proti islamizaci a chce posilovat samostatnost České republiku včetně ochrany hranic.

9 – Milan Brázdil (ANO)

Milan Brázdil (ANO)Zdroj: Archiv politika

(54 let)

Poslanec Poslanecké sněmovny PČR zvolený jako nestraník za hnutí ANO 2011. Při volbě do sněmovny byl jedním z největších „skokanů" – voliči jej díky preferenčním hlasům posunuli na první místo kandidátky. Je zastupitelem města Olomouce.

Od roku 1991 do současnosti působí jako lékař Letecké záchranné služby Olomouckého kraje.

Zaměřuje se zejména na oblasti zdravotnictví, obrany a bezpečnosti. V případě úspěchu ve volbách do Senátu by mu automaticky skončil mandát poslance.