V zastupitelstvu kraje Kavřík dál zůstane jako jeho řadový člen. Mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy však včera zopakoval, že verdikt se vztahuje i na krajskou samosprávu. Podle soudců má skončit i jako zastupitel. Kavřík tak prý riskuje trestní stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Po seznámení se s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci, který mi jednoznačně neukládá povinnost vzdát se funkce v krajské samosprávě ani mandátu zastupitele, jsem se po dohodě s hejtmanem Olomouckého kraje Ivanem Kosatíkem rozhodl vzdát funkce náměstka hejtmana Olomouckého kraje,“ napsal a dodal, že funkce se vzdá k datu konání zastupitelstva kraje 21. dubna.

„Nevzdávám se ale mandátu a nadále zůstávám členem zastupitelstva Olomouckého kraje,“ sdělil.

Podle advokáta Petra Rittera, který náměstka zastupuje, se verdikt vztahuje jen na místní, mohelnickou samosprávu, a to na pozici ve vedení, jež se po rozhodnutí soudu vzdal. Poukázal rovněž na to, že pojem místní a regionální samospráva právní řád vůbec nedefinuje.

V případě působení Kavříka jakožto řadového zastupitele odkázal jeho obhájce na verdikt Nejvyššího soudu, že soud nemá právo vyslovit zákaz činnosti spočívající v zákazu možnosti být volen.

„Nejvyšší soud jasně vyložil, že byl-li vysloven zákaz výkonu funkce ve volených orgánech místní samosprávy, pak se tento zákaz nemůže týkat mandátu člena zastupitelstva, neboť v opačném případě by byl občan v rozporu se zákonem zbaven svého ústavního pasivního volebního práva,“ sdělil Deníku Ritter.

Proti rozsudku vrchního soudu podá právník dovolání k Nejvyššímu soudu a ústavní stížnost k Ústavnímu soudu. Mluvčí vrchního soudu Angyalossy ale včera zopakoval, že rozsudek se vztahuje i na krajskou samosprávu.

„Co do rozsahu zákazu činnosti se ztotožňujeme s rozsudkem krajského soudu. Vztahuje se i na krajskou samosprávu a na pozici člena zastupitelstva,“ reagoval soudce Angyalossy na včerejší prohlášení Kavříka a jeho právníka. Podle něj bude na krajském prvoinstančním soudu, aby zhodnotil, zda odsouzený plní podmínky podmínečného odsouzení.

Vrchní soud v únoru odsoudil náměstka Kavříka k odnětí svobody na jeden rok s dvouletou zkušební dobou a na tři roky mu zakázal vykonávat funkce v místní samosprávě. A v tom je právě spor: zatímco soudci zastávají výklad, že jde o celou komunální politiku, podle právníka Rittera se vztahuje pouze na místní (Mohelnici), nikoliv na krajskou.

„Místní samosprávou je přitom míněna územní samospráva státu, tedy obecní i krajská. Zákaz se proto vztahuje na celou komunální politiku,“ reagoval soudce krajského soudu Eduard Ondrášek, který proces s Kavříkem vedl. V případě volitelné funkce podle něj není pochyb o tom, že jde nejen o pozici ve vedení města či kraje, ale i funkci řadového zastupitele.

„Je do funkce volen občany. Pro pana Kavříka znamená rozsudek konec v komunální politice. Všechny funkce měl správně složit hned po vynesení rozsudku,“ reagoval soudce. Ten již v minulém týdnu dal najevo, že Kavříka upozorní na riziko možného stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí. „Bude mít lhůtu jednoho týdne,“ sdělil Deníku Ondrášek.