Olomouckému deníku v úterý Kavřík zopakoval, že prohřešek nijak nesouvisí s působením v krajské samosprávě a o svém dalším setrvání v jejím čele již jednal s hejtmanem Ivanem Kosatíkem (ODS).

„Je to devět let stará věc. Udělal jsem chybu, to říkám od počátku. Hejtmana jsem informoval o rozsudku, který se netýká krajské samosprávy, a dohodli jsme se, že počkáme, až dostanu rozsudek písemně. Pokud potvrdí, co jsem slyšel u soudu, mohu dál pokračovat,“ reagoval Kavřík.

Hejtman Kosatík v úterý odkázal na oficiální vyjádření z 12. února: „Písemná verze rozsudku bude podkladem pro mé rozhodnutí,“ uvedl v něm.

Podle mluvčího Tomáše Kocycha ještě písemnou verzi rozhodnutí neobdržel. „Platí proto, že se vyjádří až po jeho zhlédnutí a vyslechnutí názoru náměstka Kavříka,“ sdělil v úterý Kocych.

Podle volebního zákona zaniká mandát člena zastupitelstva kraje v případě odsouzení k nepodmíněnému trestu.

Koaliční KDU-ČSL podle zástupce hejtmana Pavla Horáka bude respektovat rozhodnutí ODS. Pokud Kavříka občanští demokraté podrží, lidová strana prý o jeho odvolání usilovat nebude.

Kavřík stanul před soudem za to, že v roce 1999 uzavřel jako jednatel městské společnosti Esmo leasingovou smlouvu na nákup nové technologie za více než 160 milionů korun. Bez souhlasu zastupitelstva podepsal závazek, že za úvěr bude ručit Mohelnice svým majetkem ve výši 300 milionů korun.

Krajský soud Kavříka loni nejprve osvobodil, v listopadu pak odsoudil a Kavřík se proti rozsudku odvolal. Vrchní soud ale potvrdil, že zneužil pravomoc, a byl podmíněně odsouzen.

Více ve středečním tištěném vydání Olomouckého deníku.

Co si o setrvání podmínečně odsouzeného Ladislava Kavříka ve vedení kraje myslíte vy?

Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci na této straně nebo můžete svůj názor připojit v diskuzi pod článkem.